ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Православна Буковина - газета (1913)

«ПРАВОСЛА́ВНА БУКОВИНА́» — газета. Видавали 1913 у Чернівцях щотижня, в неділю. Видавець і відповідальний редактор — М. Унгурян. Надруковано не менше 7 чисел. Редакція провадила народовницьку політику, підтримувала послів М. Василька, О. Поповича, Є. Пігуляка, виступала проти професора С. Смаль-Стоцького і нападала на українських діячів галицького походження та тижневик «Україна» як орган Української демократичної партії, в якій перевагу мали галичани. У статті «Наше теперішнє положене» вона зазначала, що з появою першого числа газети «Україна» «наш народ зажадав... независимої газети, яка відповідала-би народним інтересам і не йшла нікому на услугу...» (ч. 1). Більшість статей присвячували Союзу руських хліборобських спілок Буковини «Селянська каса», звинуваченню в занепаді цієї економічної інституції її керівника С. Смаль-Стоцького та його помічників, критичним нападкам на «галіційську “Україну”», зокрема: «Голос хлібороба» (ч. 1), «Зрадники» (ч. 2), «Нарід а посли», «Наши громадські секретарі» (ч. 3), «Селяньска каса по санациї» (ч. 4), «Відозва до наших райфайзенок» (ч. 5). У постійних рубриках «Новинки» і «Дописи» вміщували публікації про громадсько-культурне життя Буковини, кореспонденції та листи, а також гумористичні матеріали під назвою «Замість смішного — сумне». Друкували статті, спрямовані проти українців — вихідців із Галичини, критичні нападки на галицьку газету «Діло», а також про банкрутство в економічних інституціях і занепад культурних товариств Буковини. На 25-і роковини смерті Ю. Федьковича у виданні відгукнулися передовою статтею «В чвертьстолітє буковинського Кобзаря- просвітителя» (ч. 2).

Літ.: Українська преса і періодичні видання на Буковині // Буковина, її сучасне і минуле. Париж; Філадельфія; Детройт, 1956; Романюк М. М., Галушко М. В. Українські часописи Північної Буковини (1870—1940 рр.). Л., 1999.

М. М. Романюк, М. В. Галушко

Рекомендована література

  1. Українська преса і періодичні видання на Буковині // Буковина, її сучасне і минуле. Париж; Філадельфія; Детройт, 1956;
  2. Романюк М. М., Галушко М. В. Українські часописи Північної Буковини (1870—1940 рр.). Л., 1999.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Православна Буковина - газета (1913) / М. М. Романюк, М. В. Галушко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-884283

Том ЕСУ:

Стаття має лише електронну версію

Дата опублікування статті онлайн:

2024

Дата останньої редакції статті:

2024-06-19

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

884283

Кількість переглядів цього року:

2

Схожі статті

Наша думка
Періодика  | Том 22 | 2020
О. Р. Дроздовська
Нове життя (Первомайськ)
Періодика  | Том 23 | 2024
К. М. Курилишин
Високий замок
Періодика  | Том 4 | 2005
Н. А. Балюк

Нагору