ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Рух

«РУХ»  — видавництво. Засноване 1917 у м. Вовчанськ, нині Чугуївського р-ну Харківської обл. Згідно зі Статутом «Рух» є універсальним видавництвом з повною назвою «Українське кооперативне видавництво “Рух” на Слобожанщині». Серед засновників — М. Шаповал, А. Животко, В. Коряк. Від 1918 видавало однойменну газету, що містила широкі огляди українського партійного, політичного і загально-громадського життя. У 1918–20 видавництво очолював І. Лизанівський. Статут видавництва передбачав широку програму видання суспільно-політичної, художньої та науково-популярної літератури. Планували видання книжок у серіях: «Універсальна бібліотека» (українська та перекладна художня література), «Дитяча книгозбірня» (ілюстровані видання для дітей), «Педагогічна бібліотека» (шкільні підручники). Незважаючи на обмеження фінансових ресурсів, зміст та поліграфічна якість видань не були «провінційними» і неодноразово заслуговували позитивної оцінки столичних рецензентів. Впродовж 1917–19 загалом вийшло 38 видань. У статуті видавництва записано, що його метою є видання і розповсюдження української книги серед широких читацьких верств. Великою подією у книговидавничій справі середини 1920-х років стало спільне з «Книгоспілкою» видання зібрання творів І. Франка. Періодична преса того часу вітала видавництво з виданням недорогих збірок першорядних майстрів художнього слова і надану можливість ознайомитись з ними широкому колу читачів. З метою ліквідації браку п’єс для українських театрів «Рух» від 1923 почав видавати драматичні твори українських авторів у серії «Театральна бібліотека». У ній впродовж 1923–32 вийшло понад 120 назв, зокрема п’єси дитячого репертуару, театрознавча література у серії «Український театр». Заслугою «Р.» було видання серії «Українське малярство». Планували видати 20 монографій, кожний випуск якої містив би статтю про художника та чорно-білі і кольорові репродукції його творів. Подібне видання було 1-м в СРСР. На початку 1930-х рр. робота видавництва поступово згортається. Це пояснювалося зміцненням державного сектору видавництв, а також нестачею паперу та поганою його якістю, застарілим обладнанням друкарень. Впродовж свого існування видавництво загалом видало понад 500 назв книг. У 1933 «Р.» як приватне видавництво був ліквідований разом із широко розгалуженою книготорговельною мережею. Це пов’язано зі спеціалізацією видавництв в СРСР, яка потребувала концентрації функцій в окремих, підпорядкованих владі організаціях.

Додаткові відомості

Державний архів
ЦДАВОВ України. Ф. 555, оп. 1, спр. 62, арк. 12; ЦДАМЛіМ, ф. 577, оп. 1, спр. 3, арк. 20, 29, 30, 96; спр. 9, арк. 63.

Рекомендована література

  1. Каталог видань Кооперативного видавництва «Рух». Х., 1929;
  2. Каневський І. До історії українського книгодрукування на Харківщині в добу національно-демократичної революції 1917–1920 рр.: Кооперативне видавництво «Рух» // Вісн. Харків. ун-ту. Сер. Історія України. 2001. № 504;
  3. Подоляка Н. Внесок Харківського видавництва «Рух» (1921–1933) у популяризацію україномовних видань // Вісн. Харків. академії культури. 2016. Вип. 48.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Періодика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
884602
Вплив статті на популяризацію знань:
13
Бібліографічний опис:

Рух / Л. І. Гальчук, М. О. Гринько // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-884602.

Rukh / L. I. Halchuk, M. O. Hrynko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-884602.

Завантажити бібліографічний опис

Наша батьківщина
Періодика  |  Том 22  |  2020
М. О. Гринько
Нова Україна
Періодика  |  Том 23  |  2021
Л. І. Гальчук, М. О. Гринько
Пчолка - видавництво та журнал
Періодика  |  2024
М. О. Гринько
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору