ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Сільвай Іван Антонович

СІЛЬВА́Й Іван Антонович (псевдоніми і криптоніми: Уріїл Метеор, У. М., У. Мръ; 15. 03. 1838, с. Сускове, нині Мукачівського р-ну Закарпатської обл. — 13. 02. 1904, с. Нове Давидкове, нині Мукачівського р-ну) — письменник, церковний діяч. Навчався у гімназіях в Ужгороді і Сатмарі та в богословських семінаріях у Будапешті й Ужгороді. Душпастирював у Сусковому, Дусині, Тур’ї Реметах і Новому Давидкові. Для творчості С. характерний сильний сатиричний та іронічний струмінь: смілива критика суспільно-політичних умов тогочасного життя в Угорській Русі й рішучий протест проти денаціоналізації автохтонного населення історичного Закарпаття, яку активно проводили панівні кола Австро-Угорщини, особливою жорстокістю у відстоюванні мадяризаторської політики відзначався мукачівський єпископ С. Панкович. Памфлет С. «Крайцеровая комедія» став справжнім ударом для цього угорського ставленика та його свити, через що на засіданні вищого кліру було прийнято рішення про заборону газети «Свѣтъ». У санкт-петербурзькому «Славянском сборнике» 1875 надрукував також статті «Положение угорских русских под управлением Стефана Панковича, епископа Мукачевского» та «О современном положении русских в Угрии» (у співавторстві з А. Кралицьким), за які зазнав переслідувань з боку єпископа та його прибічників. Сучасники високо оцінювали творчість С. й відзначали, що його оповідання й повісті вирізняються вірністю характерів, правдивістю подій, винятковим гумором і незбагненною сатирою. Тогочасну дійсність відобразив у повістях «Изъ-за одной рюмки водки» («Мѣсяцословъ на 1875 годъ», 1874), «Бѣда, нѣтъ жида» («Листокъ», 1885–86), «Сироты» («Мѣсяцословъ на 1899 годъ», 1898). Чи не першим серед закарпатських літераторів він порушив проблему еміграції у повісті з угроруського побуту «Милое домоводство» («Мѣсяцословъ на 1894 годъ», 1893). Автор романтично-пригодницьких і моралізаторських прозових творів, ліричної поезії та балад, а також публіцистичних дописів у закарпатській періодиці.

Рекомендована література

  1. Очеркъ угро-русской письменности // Листокъ. 1893. Ч. 22;
  2. Лісовий П. М. Журналістика Закарпаття 50–70-х років ХIХ століття і її зв’язки з іншими українськими землями та Росією: Конспект лекцій. Уж., 1969;
  3. Іван Антонович Сільвай // Пагиря В. «Я світ узрів під Бескидом»: Сторінки історії. Уж., 1993;
  4. Бабота Л. Закарпатоукраїнська проза другої половини ХIХ століття. Братислава; Пряшів, 1994.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
письменник
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
884609
Вплив статті на популяризацію знань:
33
Бібліографічний опис:

Сільвай Іван Антонович / В. В. Ґабор // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-884609.

Silvai Ivan Antonovych / V. V. Gabor // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-884609.

Завантажити бібліографічний опис

Євсієнко
Людина  |  Том 9  |  2009
О. Д. Петрик
Євтушенко
Людина  |  Том 9  |  2009
О. Ф. Чорногуз
Єж
Людина  |  Том 9  |  2009
В. В. Колесник, А. М. Подолинний
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору