Розмір шрифту

A

Рудакевич-Базюк Стефанія

РУДАКЕ́ВИЧ-БАЗЮ́К Стефанія (1904, с. Дубівці, нині Івано-Франківського р-ну Івано-Франківської обл. — 01. 07. 1985, м. Едмонтон, провінція Альберта, Канада) — живописець, майстриня декоративно-ужиткового мистецтва. Навчалася в Мистецькій школі О. Новаківського (1923–27), Львівській політехніці (1928–33). Авторка невеликих пленерно-імпресіоністичних пейзажних етюдів, натюрмортів, жанрових сценок, зокрема «Квіти на лузі», «Гора Лисина у Космачі», «Сіножать», «Цвинтар», «Натюрморт», «Автопортрет», «Гуцульські забави», серії етюдів із Підлютого. Учасниця 1-ї звітної виставки Мистецької школи О. Новаківського у Львові (1926) та літніх вакаційних виїздів у с. Космач на Гуцульщині, а також «Виставки пластичного мистецтва жінок», що діяла при Українському жіночому конгресі в Станіславові (нині Івано-Франківськ, 1934). У 1930-х рр. успішно працювала в галузі декоративно-ужиткового мистецтва, створюючи посуд з порцеляни та кераміки. 1934 отримала 1-у нагороду на конкурсі української порцеляни, влаштованого крамницею О. Ониська, за проєкти сервізів. Як членкиня молодіжної творчої групи «Руб» експонувала твори на 2-й (1932) та 3-й (1934) виставках Українського товариства прихильників мистецтва та Ретроспективній виставці українського мистецтва за останні 300 літ (1935; усі — Львів). 1939, остерігаючись репресій більшовицької влади, емігрувала з родиною до Відня. 1945–50 перебувала в таборах для переміщених осіб під Лінцом (Австрія); виконала низку альпійських етюдів. Від 1950 — в Едмонтоні, де працювала хіміком у лікарняній лабораторії Едмонтонського університету. Викладала в українській недільній школі «Рідної школи». У цей час створювала роботи винятково в олійному малярстві. Брала активну участь в українському мистецькому житті Канади, експонувала твори на виставках Української спілки образотворчих мистців в Едмонтоні й Торонто (обидві — 1953), на «Виставці жіночої творчості» у Філадельфії (шт. Пенсильванія, США, 1960) та ін. Творчо працювала до 1960-х рр. Авторка низки гірських пейзажів Канади, витриманих у постімпресіоністичній манері. Пізні твори художниці вирізняються делікатною тональністю сріблясто-сірої кольорової гами, у якій відчувається тонка мистецька культура. 30 її творів зберігаються в онуків художниці Андрія та Мирона Базюків в Едмонтоні.

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
живописець
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
885485
Вплив статті на популяризацію знань:
21
Бібліографічний опис:

Рудакевич-Базюк Стефанія / Л. В. Волошин // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-885485.

Rudakevych-Baziuk Stefaniia / L. V. Voloshyn // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-885485.

Завантажити бібліографічний опис

Cтежка
Людина  |  2025
Р. Д. Бащенко, М. І. Гаврилюк
Євдокименко
Людина  |  Том 9  |  2009
О. Г. Добробоженко
Євдокимов
Людина  |  Том 9  |  2009
Р. Г. Клименко
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору
Рудакевич-Базюк Стефанія Енциклопедія сучасної України