ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Шумовський Юрій Федорович

ШУМО́ВСЬКИЙ Юрій Федорович (23. 03. 1908, с. Мирогоща Дубенського пов. Волинської губ., нині Мирогоща Перша Дубенського р-ну Рівненської обл. — 21. 01. 2004, м. Саванна, шт. Джорджія, США) — археолог, етнограф. Брат Арсена, Павла, Петра Шумовських і О. Шумовської-Гораїн. Дійсний член НТШ (1958). Навчався у Дубенській гімназії і Кременецькій духовній семінарії (нині Тернопільської обл.), закінчив Варшавський університет зі ступенем магістра богослов’я (1932). У тому ж році рукопокладений на священника. Душпастирював, викладав українську мову, літературу та релігію у гімназіях і школах Дубно, Рівного, м. Ковель (нині Волинської обл.) і Здолбунів (нині Рівненського р-ну Рівненської обл.). Водночас займався археологічними дослідженнями, 1934–38 був делегатом Варшавського археологічного музею на Волині. 1938 захистив дисертацію «Доісторичні погребальні культи на Волині» і отримав докторат з археології. За радянської окупації від 1940 — археолог Рівненського історико-краєзнавчого музею, за німецької окупації очолив його. 1944 виїхав до Німеччини, працював у музеї та Університеті м. Фрайбурґ. Від 1948 — у Франції, де душпастирював у православній парафії, працював у Інституті давньої людини в Парижі. 1951–56 за дорученням Французького інституту Чорної Африки здійснив перші стаціонарні археологічні й антропологічні дослідження у Судані. Основні наукові інтереси стосуються давньої історії та етнографії народів ісламізованої субсахарської Африки. Виявив стратифіковану пам’ятку, відкрив 4 стоянки та 2 майстерні палеолітичної доби поблизу Бамако (нині Малі) та кілька стоянок у р-ні Араун, став засновником і директором археологічного музею в Бамако. Від 1957 мешкав у США, викладав в університетах. Автор нарисів «Під гарячим сонцем Африки» (Вінніпеґ, 1956), «Містечко Острожець в давнину» («Літопис Волині», Вінніпеґ, 1971, ч. 10–11) та ін., публікацій в українській емігрантській періодиці, спогадів «Зруйнованке гніздо», вміщених у краєзнавчому альманасі «Над Іквою-рікою» (Дубно, 2007). У 2015 в Рівному видано збірку його праць «Луна далеких віків». Державному історико-культурному заповіднику міста Дубно передав археологічні експонати, примірники книг, спогади.

Рекомендована література

  1. Бухало Г. Вчений зі світовим іменем // Вільне слово. 1993, 4 серп.;
  2. Крушельницький Б. Науковий здобуток палеолітознавця з Волині Ю. Шумовського (до 90-річчя з дня народження вченого) // Постаті української археології. Л., 1998. Вип. 7;
  3. Священик, вчений, громадський діяч…: [Некролог] // Вісник Дубенщини. 2004, 19 лют.;
  4. Дмитренко Т. Юрій Федорович Шумовський // Дмитренко Т. Земля Дубенська. Вічний поклик історії. Р., 2015.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2024
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
археолог
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
886146
Вплив статті на популяризацію знань:
21
Бібліографічний опис:

Шумовський Юрій Федорович / Ю. М. Кочубей // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-886146.

Shumovskyi Yurii Fedorovych / Yu. M. Kochubei // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2024. – Available at: https://esu.com.ua/article-886146.

Завантажити бібліографічний опис

Єфименко
Людина  |  Том 9  |  2009
Ю. В. Кухарчук
Івакін
Людина  |  Том 11  |  2018
М. А. Сагайдак
Іллінська
Людина  |  Том 11  |  2024
С. С. Безсонова
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору