ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Українське народне слово

«УКРАЇ́НСЬКЕ НАРО́ДНЕ СЛО́ВО»  український часопис у США. Видавали від 1914 у м. Піттсбурґ (шт. Пенсильванія), від жовтня 1981 до вересня 1989 — у Чикаґо (шт. Іллінойс). До 25 червня 1959 газета мала назву «Народне слово». Орган товариства «Народна поміч». Перше число присвячено 100-річчю від дня народження Т. Шевченка. Друкували раз на тиждень, згодом — раз на два тижні та раз у квартал. Матеріали публікували українською та англійською мовами. Редактори: Г. Кисіль, О. Бучак (обидва — 1914), Я. Косовий (1914–17), Д. Іванків (1917), M. Хаврюк (1917–20), Н. Репен, M. Хандога (1920–40), пізніше редагувала редколегія. Спочатку редакція зосереджувала увагу на висвітленні просвітних проблем українців, які опинилися за кордоном; від 1919 — переважно на суспільно-політичних новинах та огляді діяльності товариства. 

У виданні інформували про життя українців у світі та в Україні, міжнародні новини, видатних українців, друкували уривки з творів українських письменників, рекламу. У газеті регулярно вміщували офіційні документи: постанови, протести, протоколи засідань, касові та фінансові звіти; звернення «Української дипломатичної місії у Вашингтоні», історію Української народної помочі в Америці, матеріали судових процесів над українцями в Польщі, висвітлювали діяльність наукових товариств, жіночих організацій. Чимало публікацій присвячено українським політичним та громадським діячам, науковцям, письменникам та художникам. Подавали історичні нариси та дослідження, народознавчі та фольклористичні статті, знайомили читачів з творами відомих українських учених: М. Грушевського, М. Драгоманова, І. Огієнка та ін., моніторили релігійне життя українства. Серед авторів — М. Божко, В. Гасій, М. Григорович, К. Лаврінович, В. Левинський, Г. Михайлишин, О. Наддністрянка, М. Репен, К. Трильовський, М. Хаврюк та ін. 

Часопис мав багато рубрик, назви яких постійно змінювали: «Дрібні вісти», «Дуже цікаві вісти», «З ріжних сторін», «За кордоном», «З тижня», «На злобу дня», «Вісти з рідного краю», «Вісти з України», «Що діється у нашому краю», «З Буковини», «Вісти з Закарпаття», «З Карпатської України», «З Лемківщини», «З Холмщини», «Вісти з Московщини», «З Радянської України», «З царства Сталіна», «Вісти з Канади», «З Бразилії», «Вісти з об’єднання», «Рух у товариствах», «Дописи», «Думки і слова читачів», «З життя фермерського», «Економічна хроніка», «Бібліографія», «Нові книжки», «Література й мистецтво», «Куток для женщин», «Лікарський порадник», «Вязанка сміховинок», «Кутик сміху», «Редакційна пошта» та багато інших. Видавали додатки: «Протокол з ІХ Головної конвенції Української Народної Помочі» (1938), «Сума в дії» (1970). 

У 1930-х рр. за активне обстоювання національних інтересів українців газету заборонили в Польщі, Румунії, СРСР та Чехословаччині.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
берез. 2025
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Періодика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
888355
Вплив статті на популяризацію знань:
4
Бібліографічний опис:

Українське народне слово / О. С. Залізнюк, І. М. Швець // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2025. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-888355.

Ukrainske narodne slovo / O. S. Zalizniuk, I. M. Shvets // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2025. – Available at: https://esu.com.ua/article-888355.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору