ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Кар’єр

КАР’Є́Р (франц. carrière — каменоломня) — 1) сукупність гірничих виробок і внутрішніх відвалів, що виникають в земній корі під час добування корисних копалин відкритим способом при неглибокому їхньому заляганні; 2) гірниче підприємство, яке здійснює добування корисних копалин (вугілля, руди, неруд. матеріалів) відкритим способом. У вугіл. промисловості К. називають розрізом, у гірничоруд. — рудником (копальнею). У К. здійснюють підготовчі (переважно це видалення родючого шару ґрунту з подальшим нанесенням його на поверхню відвалів після закінчення експлуатації К. і відведення поверхн. вод), розкривні та добувні роботи, а також транспортування корис. копалин. Глиб. окремих К. досягає кількох сотень метрів, а обсяг добутої маси — до 40–60 млн т корис. копалин і понад 100 млн т розкрив. порід (напр., Пн. гірн.-збагачув. комбінат у м. Кривий Ріг Дніпроп. обл.). К. з їхніми відвалами, нагромадженням розкрив. порід та ін. спотворюють ландшафти і завдають знач. шкоди довкіллю (забруднення пилом і компонентами сировини, зниження рівня підзем. і ґрунт. вод, активізація карст., зсув. та обвал. процесів, погіршення умов існування біоти і проживання місц. населення тощо). У процесі експлуатації К. виникає проблема їхньої аерації (провітрювання). На поч. 1970-х рр. у колиш. СРСР сформувалася спец. галузь гірн. науки — аерологія К., яка вивчає властивості атмосфери К. та аеромех. і термодинам. процеси, які в них відбуваються. Осн. мета цієї галузі — створення на відкритих розробках нормал. сан.-гіг. умов праці. Її реалізація охоплює використання природ. сил і факторів для інтенсифікації природ. провітрювання та штуч. вентиляції, а також застосування способів і засобів зв’язування та вилучення шкідливих домішок у місцях їхнього утворення та виділення. Природне провітрювання К. здійснюють за вітр. і терміч. схемами. Їх часто комбінують. Якщо природне провітрювання не забезпечує умов нормал. ведення робіт у К., застосовують способи його інтенсифікації, а також засоби місц. (зрошув.-вентиляц. установки, вентилятори з трубопроводами) та заг.-обмін. (за допомогою потуж. вентиляц. установок на базі авіац. техніки) вентиляції. Для зменшення пило- та газовиділення в К. використовують комплекс технол., організац. і тех. заходів, які обґрунтовують з урахуванням природ. умов, кількості та вмісту шкідливих домішок у вузлах пило- та газовиділення і екон. можливостей підприємства. Після закінчення експлуатації К. мають бути здійснені заходи з рекультивації порушених ландшафтів.

Рекомендована література

  1. Бересневич П. В., Михайлов В. А., Филатов С. С. Аэрология карьеров: Справоч. Москва, 1990;
  2. Зберовский А. В. Охрана атмосферы в экосистеме: карьер–окружающая среда–человек. Дн., 1997.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2012
Том ЕСУ:
12
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
9799
Вплив статті на популяризацію знань:
85
Бібліографічний опис:

Кар’єр / П. В. Бересневич // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2012. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-9799.

Karier / P. V. Beresnevych // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2012. – Available at: https://esu.com.ua/article-9799.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору