Розмір шрифту

A

Карликові галактики

КА́РЛИКОВІ ГАЛА́КТИКИ  — галактики, які за своїми масою та світністю значно менші за нашу Галактику. Зазвичай вони містять не більше декількох млрд зір, тоді як у нашій Галактиці їх понад 200 млрд. Точного визначення поняття «К. г.» не існує. Умовно до К. г. відносять галактики з абсолют. зоряною величиною, слабкішою за 18, та масами менше 10 млрд мас Сонця. За формою та розподілом яскравості К. г. поділяють на еліптичні (dE), ультра-компактні (UCD), сфероїдальні (dSph), неправильні (dI), блакитні компактні (BCD). dE галактики мають яскраві компактні ядра, їхні розміри становлять декілька тис. парсеків, маси — не більше 100 млн мас Сонця. Маса газу в dE галактиках менша на 0,1 % від загальної, найяскравіші зорі — старі червоні гіганти. Ці галактики досить часто є компаньйонами ін. галактик, а також зустрічаються в групах і скупченнях галактик. Найближча dE галактика — один із супутників спірал. галактики Андромеда. Низку dE галактик виявлено в довколиш. скупченнях Virgo та Fornax. Розміри UCD галактик лише бл. 60 парсеків, а кількість зір сягає бл. 100 млн. Деякі вчені стверджують, що UCD галактики — ядра dE галактик, які були позбавлені газу та віддалених зірок прилив. взаємодіями в середовищі скупчень галактик. dSph — галактики низької світності, схожі за формою (приблизно сферичною) та своїми властивостями (майже позбавлені газу, в них відсутні ознаки поточ. зореутворення) на dE галактики, але в них відсутнє яскраве компактне ядро. Вони мають малу простор. густину зір, їхні розміри сягають 1–10 кілопарсеків. Ймовірно, dSph галактики найпоширеніші у Всесвіті, але їх надзвичайно важко спостерігати, оскільки вони дуже тьмяні. dI галактики — К. г. з неправил. формою та неоднорід. розподілом яскравості. У цих галактиках низький вміст важких елементів, водночас частка газу в них може сягати 50 % від заг. маси. У dI галактиках виявлено молоді яскраві гарячі зорі, хоча за кількістю переважають старі слабкі холодні зорі. BCD галактики мають високу поверхневу яскравість та блакит. колір, чим відрізняються від dI галактик. Як і dI галактики, BCD галактики містять значну кількість газу та характеризуються вкрай низьким вмістом важких елементів (у 10–100 разів менше ніж на Сонці). У спектрах BCD галактик спостерігаються сильні емісійні лінії, які свідчать про інтенсивне зореутворення та наявність великої кількості молодих гарячих зір.

Додаткові відомості

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2012
Том ЕСУ:
12
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
9844
Вплив статті на популяризацію знань:
Бібліографічний опис:

Карликові галактики / Ю. І. Ізотов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2012. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-9844.

Karlykovi halaktyky / Yu. I. Izotov // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2012. – Available at: https://esu.com.ua/article-9844.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору