ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Врангель Петро Миколайович

ВРА́НГЕЛЬ Петро Миколайович (Врангель Петр Николаевич; 15(27). 08. 1878, м. Новоолександрівськ, нині м. Зарасай, Литва — 25. 04. 1928, Брюссель, похов. у Белґраді) — російський військовий діяч. Учасник рос.-япон. та 1-ї світ. воєн. Бойові нагороди. Закін. Гірн. інститут у С.-Петербурзі (1901), Академію Генштабу (1910). Під час 1-ї світової війни — флігель-ад’ютант царя Миколи ІІ (1916), командир зведеного кінного корпусу на Пд.-Зх. фронті (1917). Після більшов. перевороту залишив військ. службу й виїхав до Криму, де мешкала його родина. Перебуваючи у травні 1918 в Києві, отримав від П. Скоропадського запрошення зайняти посаду нач. штабу створюваної укр. армії, однак, не поділяючи самостійницькі погляди гетьмана, відмовився від пропозиції. У серпні 1918 виїхав на Кубань, де вступив до лав Добровольчої армії, командував кінною дивізією, корпусом, Кавказ. армією. У грудні 1919 очолив залишки Добровольчої армії, що під ударами більшовиків і повстанців Н. Махна відступала з України до м. Ростов-на-Дону. Внаслідок розбіжностей з гол. командуванням стосовно планів бойових дій розгорнув у офіцер. середовищі агітацію за усунення А. Денікіна з посади головнокомандувача ЗС Пд. Росії, за що був відсторонений від командування і висланий за кордон. Після поразки білогвардій. військ на Дону і Кубані та евакуації їх залишків у Крим на військ. нараді в Севастополі у квітні 1920 признач. головнокомандувачем ЗС Пд. Росії. Впродовж травня– липня 1920 керовані ним сили завдали низку поразок рад. військам у пд. р-нах України. Усвідомлюючи неможливість продовження зброй. боротьби з більшовиками без союзників, у серпні–жовтні 1920 розпочав переговори з представниками польс. уряду, а також намагався порозумітися з Директорією, укр. громад.-політ. діячами русофіл. орієнтації, Н. Махном та ін. укр. повстан. ватажками. С. Петлюра, погоджуючись на спільні дії, разом з тим вважав, що В. використовує українців лише як тимчас. союзників. План стратег. наступу об’єднаних польс.-укр.-рос. сил проти більшовиків на території України не був реалізов. як з причини розбіжностей між його можливими учасниками, так і у зв’язку з наступом більшов. армії на Крим на поч. листопада 1920. Зазнавши поразки у боях за Крим, В. емігрував за кордон, де у 1924 заснував Рос. заг.-воїн. союз.

Додаткові відомості

Основні праці
Начертание зверя. Берлин, Б. р.; Воспоминания. Ч. 1–2. Москва, 1992.

Рекомендована література

  1. Какурин Н. Как сражалась революция. Т. 2. 1919–1920. Москва, 1990;
  2. Врангель Л. С. Крым. Париж, Б. р.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Том ЕСУ:
5
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
російський військовий діяч
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
29962
Вплив статті на популяризацію знань:
463
Бібліографічний опис:

Врангель Петро Миколайович / А. В. Кентій // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-29962.

Vranhel Petro Mykolaiovych / A. V. Kentii // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at: https://esu.com.ua/article-29962.

Завантажити бібліографічний опис

Брусилов
Людина  |  Том 3  |  2004
Г. І. Панич
Власов
Людина  |  Том 4  |  2005
А. В. Кентій
Мілютін
Людина  |  Том 21  |  2019
С. М. Куделко
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору