ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Маріан Борис Тихонович

МАРІА́Н Борис Тихонович (Marian Bo­­ris; 27. 09. 1936, с. Красногорка, нині Красна Гірка, Придністров’я, Молдова) — молдавський письменник, публіцист, громадський діяч, один із перших шістдесят- ників. Член СП Молдови (1973) й НСПУ (2013). Держ. (1977) і Нац. (2001) премії Молдови у галузі публіцистики. Орден Республіки (2006). У 1953 вступив на філол. факультет Кишинів. університету, однак відразу ж перевівся на факультет журналістики Київ. університету. Оскільки більшість дисциплін викладали українською мовою, за допомогою однокурсників швидко вивчив її, цікавився укр. історією та культурою. На хвилі розвінчання культу Й. Сталіна після 20-го з’їзду КПРС, а також під враженнями від придушення масового антикомуніст. руху в Польщі й розправи з повсталими у Будапешті в листопаді 1956 написав «Програму-мінімум демократичної перебудови суспільства», яку дав прочитати декільком однокурсникам. Її гол. вимоги: ліквідувати кастовість і привілеї чл. КПРС, відмінити цензуру, зміцнити й розширити суверенітет союз. респ., наділити селян землею (від 1-го до 3-х га), передати упр. на заводах і ф-ках вибор. робітн. комітетам, наполовину знизити податки з селян і на четвертину — з робітників та інтелігенції, дозволити масові мітинги, демонстрації, зібрання та ін. форми волевиявлення громадян (окрім зброй. заколотів), а також вільний виїзд і в’їзд у країну всім бажаючим. Після доносу в грудні 1956 КДБ завів справу проти М., у січні 1957 його виключено з Університету. Під час обшуку вилучено 11 рукописів, зокрема роман «Зелен Днестр», повість для дітей «Там, где звезды гаснут», інтермедію в 6-ти картинах «Діти мої, діти», дит. гуморист. повість «Натка-куропатка и ее братик Витька», істор. трагедію «Александр Лепушняну», баладу «Письмо пришло с опозданием», збірку вір­­шів, щоденник. записи. 25 квітня 1957 засудж. до 5-ти р. таборів. Покарання відбував у Мордовії (РФ). Увійшов до громади в’язнів-українцiв, молодіж. студент. товариства і літ. студії, яка видавала підпіл. рукопис. ж. «Потьма». Звільнений 1962. Працював на виробництві, 1968 заочно закін. Літ. інститут у Москві. Від 1971 — на журналіст. роботі. Реабіліт. 1990. У 1993–2001 — гол. ред. г. «Независимая Молдова», 2001–03 — ген. дир. Інформагентства «Молд­прес», 2003–09 — гол. ред. ж. «Мол­дова» (усі — Кишинів). Водночас від 1989 бере активну участь у політ. житті, обстоює незалежність і цілісніть Молдови, захищає самобутність молдов. народу та його право на державність. Підтримує постійні літ. і особисті зв’язки з Україною.

Рекомендована література

  1. Мусієнко О. Шістдесятники: звідки вони? // ЛУ. 1996, 21 листоп.;
  2. Гайовий Г. Постамент для пам’ятника з окрушин навколородинної та колежанської хроніки в авторській редакції. К., 2007;
  3. Лупашко М. Борис Мариан: «Я остаюсь молдаванином и государственником» // Эксперт новостей. 2011, 12 сен.;
  4. Поята В. Мученик мордовських таборів // ЛУ. 2016, 29 верес.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2018
Том ЕСУ:
19
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
молдавський письменник
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
63655
Вплив статті на популяризацію знань:
35
Бібліографічний опис:

Маріан Борис Тихонович / В. В. Овсієнко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-63655.

Marian Borys Tykhonovych / V. V. Ovsiienko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018. – Available at: https://esu.com.ua/article-63655.

Завантажити бібліографічний опис

Костенко
Людина  |  Том 14  |  2014
В. Г. Кожухар
Крецу
Людина  |  Том 15  |  2014
В. Г. Кожухар
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору