ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Ельворті Роберт і Томас

«ЕЛЬВО́РТІ РО́БЕРТ І ТО́МАС» – одне з найбільших акціонерних товариств у галузі виробництва агрономічної техніки Наддніпрянської України на початку 20 століття. Створ. 1908 британ. промисловцями братами Р. і Т. Ельворті на базі відкритого ними раніше (1874) заводу землероб. машин, що знаходився у м. Єлисаветград (нині Кіровоград). На заводі Ельворті (офіц. назва підприємства до 1922) у 1880 працювало бл. 300, 1917 – понад 7 тис. осіб. На ньому виготовляли землероб. знаряддя, молотарки, просорушки, сівалки, устаткування для млинів і підприємств харчосмак. промисловості, а під час 1-ї світової війни – також боєприпаси, міномети та ін. військ. спорядження. Продукція неодноразово отримувала нагороди на всерос. і міжнар. виставках, зокрема протягом 1882–1911 її відзначено 37-ми золотими та сріб. медалями. При заводі містилося й правління АТ, до якого входили А. Юнгман (дир.-розпорядник), Р. і Т. Ельворті (директори). Окрім єлисаветгр. заводу, товариство мало комерц. відділ. у містах Черкаси, Миколаїв, Умань (нині Черкас. обл.), Вознесенськ (нині Микол. обл.), Кривий Ріг (нині Дніпроп. обл.), Каховка (нині Херсон. обл.), Ростов-на-Дону, Омськ, у Петропавлов. порту (нині Петропавловськ-Камчатський, усі – РФ). Представництва компанії знаходилися у 52-х містах Рос. імперії, Лондоні та Нью-Йорку. Осн. капітал АТ становив 6 млн руб., вартість нерухомого майна складала бл. 2,5 млн руб. Після більшов. перевороту 1917 «Е. Р. і Т.» почало занепадати. У квітні 1919 завод Ельворті націоналізовано. 1922 його перейменовано на завод «Червона зірка». Братам Р. і Т. Ельворті у Кіровограді встановлено пам’ятник, на фасаді їхнього будинку (нині музей ВАТ «Червона зірка») – мемор. дошку.

В. І. Балицький

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Ельворті Роберт і Томас / В. І. Балицький // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-17814. – Останнє поновлення : 1 січ. 2023.

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

9-й

Дата виходу друком тому:

2009

Дата останньої редакції статті:

2023-01-01

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

17814

Схожі статті

Верхньотисинська улоговина
Світ-суспільство-культура  | Том 4 | 2005
І. П. Ковальчук
Небесная царица
Світ-суспільство-культура  | Том 23 | 2021
В. В. Кіцера
Бойківщина
Світ-суспільство-культура  | Том 3 | 2004
Я. К. Радевич-Винницький

Нагору