Дібрівський кінний завод — Енциклопедія Сучасної України

Дібрівський кінний завод

«ДІБРІ́ВСЬКИЙ КІ́ННИЙ ЗАВО́Д» Знаходиться у с. Дібрівка Миргород. р-ну Полтав. обл. Засн. 1888 великим князем Д. Романовим. Є одним з найдавніших та найбільших центрів розведення рисистих коней в Україні, що відіграв провідну роль в удосконаленні орлов. і рос. порід, а також ваговозів. Серед найвідоміших селекц. надбань – лінії Гільдійця та Газовата рос. рисистої, Воїна, Бубенчика та Вєтра орлов. порід. Нині на з-ді понад 400 голів, які є постій. учасниками перегонів на вітчизн. і закордон. іподромах. Щороку на «Д. к. з.» проводять всеукр. кінноспорт. змагання. Найбільше перемог здобули Піон, Афоризм, Гліб та Географ. Безпрецедент. в історії світ. конярства є доля Гільди, яку фашисти двічі намагалися вивезти до Німеччини, однак вона втекла і, перейшовши Європу, повернулася в Дібрівку, за що їй за розпорядженням А. Гітлера виколото очі. 1945 рад. танкіст, колишній конюх з-ду Г. Сафронюк впізнав Гільду серед ін. коней у Берліні, після чого її повернули на «Д. к. з.». Про неї знято докум. фільм, у 1960-і рр. біля гол. будівлі з-ду їй встановлено пам’ятник. Світ. славу здобули наїзники С. Лабунець, М. Стасенко, А. Ткаченко. 1899–1900 на базі з-ду за сприяння управителя Ф. Ізмайлова досліджував проблеми штуч. осіменіння коней І. Іванов. Діє музей.

Літ.: Витт В. О. Дубровка в прошлом и настоящем // Коневодство и конный спорт. 1963. № 5; Кузнецов С. Я., Кравченко О. П., Кожевников Е. В. Дубровский конный завод (опыт селекционно-племенной работы в коннозаводстве). Москва, 1974; Лис В. Гільда // Зоря Полтавщини. 1985, 30 черв.

В. М. Самородов

Статтю оновлено: 2007

Покликання на статтю
В. М. Самородов . Дібрівський кінний завод // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=26348 (дата звернення: 26.07.2021)