Галичина — Енциклопедія Сучасної України

Галичина

«ГАЛИЧИНА́» – найстаріше підприємство нафтопереробної промисловості в Україні. Історія Г. розпочинається 1856 із початком розроблення у м. Дрогобич (нині Львів. обл.) нафт. промислів. Перегонка та очищення нафти проводились за допомогою примітив. методу, винайденого 1853 Я. Зегом. 1866 А. Альтман та Р. Готліб заснували нове підпр-во, яке стало основою Дрогоб. нафтоперероб. з-дів і дало початок пром. переробленню нафти. 1898 на з-ді розпочато пром. вироб-во нафт. парафіну. 1901 підпр-во перейшло у власність англ. акц. компанії «Англо-Галіціана» і дістало назву «Галіція». 1907–08 на сх. околиці міста збудовано ще один з-д з перероблення нафти, який 1920 перейшов у власність Польші і дістав назву «Польмін». Після націоналізації 1939 – Дрогоб. нафтоперероб. з-д № 1, а «Галіція» – Дрогоб. нафтоперероб. з-д № 2. У 1963 на базі двох нафтоперероб. з-дів створ. ВО «Дрогобичнафтопереробка», яке 1971 перейменоване на держ. підпр-во «Дрогоб. нафтоперероб. з-д». Від 1994 – ВАТ із сучас. назвою. Труд. колективу належить 40 % акцій, фіз. і юрид. особам – 24 %, решта – держ. структурам. Осн. технол. установки на з-ді побудовані 1965– 86, зокрема й каталітич. риформінгу, терміч. крекінгу, з вироб-ва бітуму, парафіну, технол. мастил, інгібіторів корозії, а також допоміжні вироб-ва, включаючи й ТЕС. Асортимент продукції, яка виробляється на з-ді, постійно розширюється і нині включає автомобіл. бензини марок А-80, А-92, А-95, А-98, літнє і зимове дизел. паливо, освітлювал. гас, нафт. розчинники, пічне паливо, мазут марок М-40 і М-100, рідкі та тверді парафіни, свічки, дорожні, буд., рубероїдні та покрівел. бітуми. 2002 підпр-во переробило 1,7 млн т нафти. Частка ВАТ у вироб-ві нафтопродуктів у цілому по Україні складає від 7 до 11 %, експорт нафтопродуктів від заг. реалізації – 15,6 %. Існуюча технологія дає глибину переробки нафти до 64,2 %. З метою збільшення випуску конкурентноспромож. продукції, яка буде задовільняти вимоги світ. рівня, від 1993 проводиться реконструкція підпр-ва. У Франц. ін-ту нафти закуплено ліцензію на використання сучас. технологій. 1995 введено в експлуатацію станцію наливання нафтопродуктів в автоцистерни потуж. 1,5 тис. т на день та 8 автозаправ. станцій європ. рівня. У структуру ВАТ входять дочірні підпр-ва: НПЗ-І (бітуми та бітумні матеріали), «Євронафта-Д» (мережа АЗС), «Фабрика свічок» (парафін та продукти з нього), енергопідприємство «ТЕЦ-Галичина» (електроенергія та теплоносії). Соц. сфера: медсанчастина, база відпочинку «Черемшина» на березі Чорного моря, лікув. пансіонат «Лісова пісня» у м. Трускавець (Львів. обл.), дит. табір відпочинку «Орлятко», спорт.-оздоров. комплекс, готел. комплекс міжнар. класу «Ластівка». Голова правління – В. Гусаков.

Літ.: Історія Дрогобицького НПЗ. Л., 1972; Міжнародна науково-технічна конференція «Процеси поглиблення переробки нафти» на АТ «Нафтопереробний комплекс». Дрогобич, 1995; Матолич Р. М. Відкрите акціонерне товариство «Нафтопереробний комплекс – Галичина» // Держ. інформ. бюлетень про приватизацію. 1997. № 12; Краснодемська З. АТ «Галичина» сьогодні і завтра // Уряд. кур’єр. 1997, 23 верес.

В. С. Муха

Статтю оновлено: 2006

Покликання на статтю
В. С. Муха . Галичина // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=28396 (дата звернення: 10.05.2021)