ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Гейзери

ГЕ́ЙЗЕРИ (ісланд. geysir, від geysa – ринути) – гарячі джерела, що періодично викидають воду і пар. Дія Г. відбувається в умовах сполучених резервуарів за участі проникаючих поверхневих вод на глиб. до 100–150 м, де функціонують гарячі гази і перегрітий водяний пар. Вода досягає т-ри кипіння і при падінні тиску у відкритих порожнинах перетворюється в пар, у результаті чого відбувається викид. Процес повторюється і набуває режиму ритмічності. Води з т-рою бл. 80–100 0С несуть розчини хлоридів, бікарбонатів, значну кількість кремнезему, що відкладаються побл. Г. у вигляді кремнистих накипів (гейзеритів). Інколи у воді міститься борна кислота. Заг. мінералізація води становить бл. 1–3 г/л, рідко досягає 9–10 г/л. Г. розташовуються побл. чи у межах діяльності сучас. вулканів і пов’язані з постмагматич. гідротермами. Висота фонтанів досягає 30–60 м з ритміч. частотою виверження від хвилини до кількох місяців. Найбільший Г. Вайманґу у Новій Зеландії, що діяв протягом 1899–1904, викидав при кожному вивержені до 800 т води на вис. 460 м. Г. розповсюджені на Камчатці (Долина гейзерів, РФ), в Йєллоустонському парку (США), в Ісландії та Новій Зеландії.

А. Я. Радзивілл

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Гейзери / А. Я. Радзивілл // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-28963

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

5-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

28963

Схожі статті

Книгозбірня
Світ-суспільство-культура  | Том 13 | 2013
Л. І. Гальчук, М. О. Гринько
Вирізування
Світ-суспільство-культура  | Том 4 | 2005
Р. М. Яців
На зустріч волі
Світ-суспільство-культура  | Том 22 | 2020
Н. М. Загородна

Нагору