Вандалізм — Енциклопедія Сучасної України

Вандалізм

ВАНДАЛІ́ЗМ – протиправне, безглузде знищення або пошкодження матеріальних та культурних цінностей. Назва терміна походить від назви древньогерман. племен вандалів, які 455 захопили Рим і пограбували та знищили його численні пам'ятки антич. культури. Безглуздим визнається вчинок, у якому виявляється невідповідність між мотивом поведінки та її наслідками і нормами моралі у сусп-ві. Знищення або пошкодження майна, необхідного і корисного людям, якщо це не зумовлене крайньою необхідністю, сусп-во сприймає як безглузду поведінку, незалежно від того, що думає з цього приводу руйнівник. В основі мотивів В. лежать деструктивні потяги до руйнації та знищення. Останніми роками В. набув значного поширення в усьому світі, зокрема він проявляється у руйнуванні могил, істор. святинь, нарузі над пам'ятниками та держ. символікою, пошкодженні транспорт. засобів, трубопроводів та ін. складних тех. систем, завданні збитків паркам та зеленим насадженням. Частішають випадки підпалів і вибухів, які не тільки завдають великої матеріал. шкоди, але й призводять до людських жертв, що дає підстави розглядати кримінал. В. як особливе кримінал. явище – своєрід. прояв агресивності. Поряд з політ., ідеолог. та реліг. мотивами безпосеред. причинами В. є помста, хуліган. спонукання, протест проти несправедливості. Акт В. може бути пов'язаний з проявами агресив. поведінки як однієї особи, так і негативно збудженої групи осіб (натовпу). Виділяють 6 його кримінолог. груп: побут., епатаж., кримінал., ідеолог., терорист., державно-чиновницький. Серед найпоширеніших дій «вандалів» – мех. руйнування споруд, підпали, вибухи, розбирання механізмів, вирубка дерев.

У кримінал. праві України поняття «В.» не зафіксоване, а злочинні дії зазнач. характеру кваліфікуються як знищення та пошкодження чужого майна; хуліганство; незаконна порубка лісу; пошкодження шляхів сполучення та транспорт. засобів; глум над могилою; нищення, руйнування чи псування пам'яток історії або культури; забруднення водоймищ та атмосфер. повітря тощо.

Літ.: Договор о защите учреждений, служащих целям науки и искусства, а также исторических памятников (Пакт Рериха) // Международ-ное право. Ведение боевых действий: Сб. гаагских конвенций и иных соглашений. Москва, 1955; Бандурка А. М., Зелинский А. Ф. Вандализм. Х., 1996.

В. В. Василевич


Покликання на статтю