Варда Євген Інвійович — Енциклопедія Сучасної України

Варда Євген Інвійович

ВА́РДА Євген Інвійович (11. 04. 1942, Київ – 06. 01. 1992, там само, похов. у смт Клавдієве-Тарасове Бородян. р-ну Київ. обл.) – поет, перекладач, громадський діяч. Закін. Київ. ун-т (1970). Працював в Укр. т-ві охорони пам’яток історії та культури, системі профтехосвіти, зав. відділу науки і культури Т-ва укр. мови ім. Т. Шевченка. У 60–70-х рр. зазнав переслідувань за укр. патріот. погляди. Дослідник ассирій. історії та культури. Поезії друкував у пресі. Йому належить перший укр. переклад епосу про Ґільґамеша (не видано). У ж. «Ранок», г. «Літературна Україна» опублікував свої переклади нар. творчості ассирійців, пам’яток давнього писемства, віршів Давида Ульяна. Окремим виданням у його перекладі видано зб. «Смішні оповідки» (К., 1972) класика середньовіч. ассирій. літ-ри Абу-ль-Фараджа. Наприкінці 80-х – на поч. 90-х рр. брав участь у створенні й діяльності НРУ та ДемПУ, активно виступав з публікаціями в пресі на теми укр. мовно-нац. відродження, відновлення культур. життя ассирійців та ін. меншин в Україні. Автор брошур «Історія пам’ятників Т. Г. Шевченку» (Чк., 1979), «Від Ніневії – до України» (К., 1994); співавтор праць з історії закладів профтехосвіти.

Літ.: Москаленко М. Про українські переклади «Гільгамеша» // Вісн. АНУ. 1992. № 1; Його ж. Хто і як перекладав «Гільгамеша» // Золоті ворота. 1994. № 4.

О. Л. Рибалко

Статтю оновлено: 2005

Покликання на статтю
О. Л. Рибалко . Варда Євген Інвійович // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=33151 (дата звернення: 16.05.2021)