Косметика декоративна — Енциклопедія Сучасної України

Косметика декоративна

КОСМЕ́ТИКА ДЕКОРАТИ́ВНА – група косметичних засобів, які застосовують для маскування недоліків шкіри, волосся, ніг­­тів, їхнього фарбування з метою підкреслення природної краси та приховування незначних вад. Залежно від призначення розрізняють 2 типи гриму: побут. та театр. (профес.). Враховуючи сучасні тенденції створення багатофункціон. косметич. засобів, К. д. має також гігієн. і профілакт. призначення. К. д. залежно від об'єкта застосування поділяють на засоби для догляду за нігтями, волоссям (для зміни форми, кольору, моделювання та фіксації зачіски), засоби для фарбування вій, брів (туш, косметичні олівці), засоби для догляду за шкірою обличчя (пудри, тональні креми, рум'я­­на тощо) та червоною облямівкою губ (губні помади, блиски для губ, косметичні олівці).

За формою – безформні: порошкоподібні (тіні для повік, рум'я­­на, пудра), рідкі (відтінкові шам­­пуні, лаки для нігтів), кремоподібні (крем-пудра, тональні засоби, фарби для волосся, рум'я­­на), пастоподібні (туш для вій та брів); формовані – компактні (тіні для повік, рум'яна, пудра), брускові (туш для вій та брів), у формі олівця (тіні для повік, губ­­ні помади), у формі стрижня (губні помади). Серед найпоширеніших декор. косметич. за­­собів – пудри, тональні креми, маскувал. олівці, губні помади. Пудра – ароматиз. тонкодисперсна суміш мінерал. та орган. речовин, яку наносять на шкіру з метою поліпшення її ко­­льору, моделювання форми об­­личчя, маскування недоліків, по­­глинання секрету сальних та по­­тових залоз, а також захисту шкіри від негатив. впливу довкілля. Додатково цей засіб мо­­же мати протизапал., протисвер­­біж. та підсушувал. ефекти. У складі маскувал. косметич. засобів – речовини, що забезпечують покривання (маскування) косметич. недоліків (оксиди цин­­ку та титану), поглинають секрет шкіри (каолін, крохмаль рисовий, кукурудзяний, карбонати кальцію та магнію), тальк, орган. барвники й пігменти. Стеарати цинку та магнію покращують ад­­гезію пудри з поверхнею шкіри.

До складу компакт. пудри для підвищення міцності брикета додають розчини високомолекуляр. речовин або натурал. чи синтетичні олії. Тональні креми, маскувал. олівці залежно від форми, призначення, особливостей застосування містять допоміжні формоутворювал. ре­­човини: олії, воски натурал. та синтетич. походження, емульга­­тори, очищену воду, неводні роз­­чинники (гліцерин, пропіленгліколь тощо), консерванти та ін. речовини. Губна помада – декор. косметич. засіб, який застосовують для фарбування губ, моделювання їхньої форми, захисту від ультрафіолетового випромінювання та ін. негатив. чинників; випускають у формах крему, олівця, рідини. Губні помади у формі стрижня чи олівця – суміш жирової основи з дисперсією барвників, перламутрових і (чи) білих пігментів та ін. речовин. Жирова основа становить 60–70 %, воски – 20–30 %, барвники – 5–15 %. Для виготовлення помад використовують тверді й напівтверді воски та жири (бджолиний, кар­­наубський, канделільський, озо­­керит, ланолін, петролатум), рос­­линні та мінерал. олії (рицинова, оливкова, парфумерна та ін.). Також застосовують ізопропілпальмітат, ізопропілміристат та ін. синтетичні продукти. Воски тварин. та рослин. походження надають еластичності й блиску плівці, підвищують її адгезію до поверхні губ, забезпечують необхідну консистенцію, поліпшують диспергування пігмент. бар­­вників. До воскоподіб. маси додають орган. та неорган. пігменти природ. і синтетич. похо­­дження, перламутрові пігменти, орган. барвники, а також антиоксиданти та ін. речовини спец. призначення.

Туш для вій – декор. косметич. засіб для короткочас. фарбування, потовщення і подовження вій, надання їм об'єму та виразнішої форми. Залежно від консистенції та форми випуску туші класифікують на рідку (пасто-, кремоподібну) і тверду (брускову). Склад останньої представлений сумішшю восків, жирів, емульгато­­рів та пігмент. барвників. Основу рідкої туші становить емульсія, яка, крім названих компонентів, містить воду. У водостійкій туші наявні плівкоутворювачі (полівінілацетат, полівінілпіролідон) та необхідні орган. розчинники. Деякі види туші містять біологічно активні речовини: протеїнові похідні, вітаміни. Тіні для повік призначені для підфарбовування шкіри повік з метою надання блиску й виразності очам та корекції їхньої форми. Випускають у формах олівця, крему та компакт. препарату. Тіні у формі олівця є дисперсією барвників у суміші жирової основи. Концентрація пігмент. барвників становить бл. 30 %, зокрема перламутрових пігментів – бл. 15 %. Компактні тіні містять тальк, жирові речовини для покращення спресовуваності та до 40 % пігмент. барвників.

Літ.: Фридман Р. А. Технология косметики. Москва, 1964; Башура А. Г., Половко Н. П., Гладух Е. В. и др. Технология косметических и парфюмерных средств. X., 2002.

О. Г. Башура


Покликання на статтю