Барбаросса план — Енциклопедія Сучасної України

Барбаросса план

«БАРБАРО́ССА ПЛАН» – умовна назва плану агресивної війни нацистської Німеччини проти СРСР. Остаточно затв. 18 грудня 1940. Назва плану походить від імені нім. імператора Фрідріха І Барбаросси. Планом передбачалося завдати поразки Рад. Союзу в швидкоплинній військ. кампанії. В основу плану покладено ідею розколу гол. сил рад. армії та знищення її роз’єднаних частин. Група армій «Північ» мала завдати удару в напрямку Псков – Ленінград (нині С.-Петербург); група армій «Центр» – у напрямку Мінськ – Смоленськ – Москва; група армій «Південь» – у напрямку Київ – Донбас. Політ. завдання полягали в цілковитій ліквідації СРСР, перетворенні корінного насел. на рабів, винищенні й виселенні значної частини насел. та заміні його нім. колоністами. Україна мала перетворитися на аграрну колонію, яка б забезпечувала продуктами харчування й сировиною країну-окупанта. Для цього тут передбачалося встановити жорстокий окупац. режим. Всього для нападу на СРСР було зосереджено понад 5,5 млн вояків, 3712 танків, 4950 бойових літаків, 47 460 польових гармат і мінометів та ін. військ. техніку. Незважаючи на початк. успіхи гітлерів. військ, реалізація «Б. п.» виявилася неможливою через авантюрист. розрахунки, покладені в його основу, а також помилк. уявлення про слабкість Рад. Союзу та його ЗС.

Літ.: Дашичев В. И. Банкротство стратегии германского фашизма: Истор. очерки, документы и материалы. Т. 2. Москва, 1973; Коваль В. С. «Барбаросса»: Истоки и история величайшего преступления империализма. К., 1982.

О. В. Буцько

Статтю оновлено: 2003

Покликання на статтю
О. В. Буцько . Барбаросса план // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=40473 (дата звернення: 16.10.2021)