Автомагістраль — Енциклопедія Сучасної України

Автомагістраль

АВТОМАГІСТРА́ЛЬ (від авто… і лат. magistralis – головний) – автомобільний шлях для високоінтенсивного і швидкісного руху автомобільного транспорту. Інші назви: магістральна автомобільна дорога, автострада. А. будують із двома проїзними частинами, кожна з яких – на заг. або відокремленому земляному полотні. Ширина розмежув. смуги між проїз. частинами не менша 5 м. На відміну від ін. автомоб. доріг, А. не має перехрещень транспорт. потоків на одному рівні (за допомогою дво- і багаторівневих розв'язок). Уздовж А. обладнують дорожні пункти заправки, профілактичного огляду й дрібного ремонту автомобілів, пасажир. та вантажні станції тощо, а також пішохідні переходи. В Україні А. належать до категорії автошляхів держ. значення і суміщені з міжнар. транспорт. коридорами та міжнар. А. категорії «Є» (див. Автомобільна дорога, карту «Автошляхи України»). Перша в Україні А. Київ – Бориспіль побудована у 1965–67. Нині в Україні існує 27 А. заг. протяжністю 9251 км (див. Табл.).

А. Київ – Чоп збігається з напрямком міжнар. транспорт. коридору № 3 (Берлін – Дрезден – Вроцлав – Львів – Київ); А. Харків – Сімферополь – Севастополь – це найкоротший шлях, що з'єднує Сх. Україну з центр. обл. РФ та відкриває вихід до Чорного м.; А. Київ – Одеса перетинає Україну з Пн. на Пд., з'єднуючи Балтійське та Чорне моря, у далекому минулому її попередником був поштовий тракт, прокладений для гужового транспорту; А. Київ – Харків – Довжанський проходить через Полтаву та ін. великі пром. міста України, частина цієї А. (Київ – Бориспіль) з'єднує столицю України з аеропортом міжнар. значення у Борисполі, при її буд-ві вперше у світ. практиці застосовано кольор. асфальти окремими смугами. А. Одеса – Мелітополь – Новоазовськ, яку автомобілісти називають «Чорноморка» (через Херсон, Маріуполь) об'єднує в єдину транспорт. мережу пд. обл. України, зміцнює їх екон. зв'язки, сприяє розвиткові туризму, адже неподалік розташовано низку заповідників та примор. курортів; А. Київ – Ковель – Ягодин («Варшав'янка») – найкоротший шлях, що з'єднує Київ з Польщею; А. Сімферополь – Ялта – Севастополь із тролейбусним рухом до Ялти – перша споруда такого типу не лише в Україні, а й у Європі – проходить повз численні курорти, пам'ятки арх-ри й культури; А. Київ – Луганськ – Ізварине (на Волгоград через Знам'янку, Дніпропетровськ, Донецьк) з'єднує великі с.-г. р-ни Черкас. та Кіровогр. обл. з пром. Донбасом тощо.

Літ.: Бабков В. Ф. Проектирование автомагистралей. Москва, 1966; Його ж. Современные автомобильные магистрали. Москва, 1974; Старовойда В. П. Ввідні та кільцеві автомагістралі. К., 1980.

В. Я. Савенко, В. В. Петрович


Покликання на статтю