Автомобільна військова техніка — Енциклопедія Сучасної України

Автомобільна військова техніка

АВТОМОБІ́ЛЬНА ВІЙСЬКО́ВА ТЕ́ХНІКА – військові автомобілі всіх видів, гусеничні і колісні тягачі, транспортери-тягачі, трактори, причепи, напівпричепи, рухомі засоби ремонту й евакуації, що забезпечують повсякденну діяльність Збройних Сил. Військові автомобілі створюються відповідно до тактико-тех.-екон. вимог ЗС і призначаються для перевезень особов. складу, військ. вантажів, монтування і транспортування озброєння та військ. техніки, транспортування причепів та напівпричепів різного призначення. Поділяються на транспортні (вантажні, зокрема автотягачі і легкові) та спеціальні (для розміщення спец. устаткування). Обладнуються лебідками та пристроями.

Створюються на основі армій. автомобілів підвищеної прохідності. Причепи – несамохідні транспортні засоби, призначені для перевезення вантажів, монтування спец. устаткування. Приєднуються до автомобіля-тягача за допомогою тягово-зчіпного пристрою і мають спільні з тягачем електричну й гальмівну системи. Напівпричепи – несамохідні транспортні засоби, які поєднуються з тягачем через опірно-зчіпний пристрій таким чином, що частина маси напівпричепа передається на тягач. Тягачі – гусеничні або колісні транспортні засоби, призначені для буксування причепів (напівпричепів). Транспортери-тягачі – гусеничні транспорт. засоби, призначені для буксування причепів або озброєння і перевезення особового складу чи матеріал. засобів. В арміях різних держав А. в. т. почали використовувати в ході 1-ї світ. війни. У рос. армії перші автомоб. підрозділи з’явилися у 1910. З метою визначення найпридатніших до використання в армії автомобілів у черв. 1912 здійснено випробувал. пробіг автомоб. техніки. Автомобілі 8 фірм за 19 днів здійснили пробіг довж. 3 тис. км. Цей пробіг вважають першим порівняльним випробуванням замовником А. в. т. У ЗС України найширше використовуються автомобілі Кременчуц. автомоб. з-ду – КрАЗ-255Б, КрАЗ-260 (автопаливозаправники, автомоб. цистерни для перевезення спец. палива, крани, екскаватори, елементи понтонних переправ та ін.). Деякий час використовувались транспортери переднього краю вироб-ва Луцьк. автомоб. з-ду, які мали надзвичайно високу прохідність, могли долати вплав водні перешкоди та мали спец. обладнання для транспортування поранених.

О. І. Ландар

Статтю оновлено: 2001

Покликання на статтю
О. І. Ландар . Автомобільна військова техніка // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=42452 (дата звернення: 07.05.2021)