Могильницька Галина Анатоліївна — Енциклопедія Сучасної України

Могильницька Галина Анатоліївна

МОГИЛЬНИ́ЦЬКА Галина Анатоліївна (08. 05. 1937, Одеса) – громадська діячка. Чл. НСПУ (2015). Премія Укр. асоц. незалеж. твор. інтелігенції ім. В. Стуса (2008). Від 1954 навч. у Одес. фінанс.-кредит. технікумі (за відвідування церкви виключена з 3-го курсу та з комсомолу), закін. Одес. ун-т (1967). Під час навч. товаришувала з О. Різниківим (Різниченком), С. Караванським, Н. Строкатою-Каравансь­кою, разом з якими пропагувала в Одесі укр. слово, покладала квіти до пам'ятника Т. Шевченку 9 березня і 22 травня, організувала гурт колядників. Познайомилася й підтримувала дружні стосунки з О. Мешко, В. Стусом, В. Чорноволом, І. Дзюбою, Є. Сверстюком, І. Світличним, зберігала й розповсюджувала самвидав. Від 1967 викладала у Балт. пед. уч-щі (Одес. обл.), звідки звільнена за звинувачен­ням у пропаганді творчості націоналіст. поетів – Л. Костенко, В. Симоненка, І. Драча, М. Вінграновського; від 1970 – на пед. роботі в смт Криве Озеро (Микол. обл.). Після звільнення Н. Строкатої-Караванської з ув'язнен­ня неодноразово відвідувала її в засланні, привозила з Москви допомогу дружині В. Стуса В. Попелюх, Л. Лук'яненку та ін. 1991 відвідала родину Караванських у США, викладала на курсах підвищення кваліфікації вчителів шкіл українознавства в діаспорі. Від 1994 мешкає в Одесі. Авторка праць морал.-етич. і політ. тематики, низки поет. збірок і ліро-епіч. поеми «Рогніда» (О., 2000).

Пр.: Літос, або Камінь із пращі правди на розбиття митрополичого блудо­словія. Бровари, 2004; англ. мовою – Lithos or a Stone from the Sling of Truth in Order Breac the Aberrations of a Metro­politan. Toronto, 2007; Хроніка великого ошуканства. 2-е вид. Бровари, 2007; З непам'яті прикликана судьбою: Вір­ші, док., біогр. нарис. Бровари, 2007; Міфотворчість як обґрунтування історичного мародерства. Бровари, 2009; Ще раз про благодать і безблагодатність, канонічність і неканонічність. О., 2010.

Літ.: Овсієнко В. [Галина Могиль­ни­ць­ка] // Одес. хвиля-4: Док., твори, спо­гади в'язнів сумління. О., 2009; Дми­т­рієв С., Різників О. Галина Могиль­ницька та її поема «Рогніда» // ЛУ. 2018, 27 верес.

В. В. Овсієнко


Покликання на статтю