Морське рибальство — Енциклопедія Сучасної України

Морське рибальство

МОРСЬКЕ́ РИБА́ЛЬСТВО – діяльність з видобутку (вилову) морських біоресурсів (риба, молюски, ракоподібні, водорості тощо), оброблення і виробництва рибної та іншої продукції. Поділяють на прибережне й океанічне М. р. Конвенцією ООН з мор. права 1982 прибереж. державам надано права та покладено відповідальність за упр. і використання пром. ресурсів в межах їх винятк. екон. зон, в яких зосереджено бл. 90 % світ. рибних запасів. Риба – гол. об'єкт М. р. Осн. види риб в промислі світу: перуансь­кий анчоус, минтай, атлантичний оселедець, атлантична тріска, скумбрія японська, перуанська ставрида, далекосхідна та перуанська сардина-івасі, смугастий тунець, мойва. На вилов риби та видобуток морепродуктів припадає у Тихому океані – 64 %, Атлантичному – 27 та Індійсь­кому – 9. За даними Продовол. та с.-г. орг-ції ООН (2018) заг.-світ. обсяг продукції мор. пром. рибальства 2015 склав 81,2 млн т, 2016 – 79,3 млн т. Частка вилову в морях становила 87,2 % від заг. обсягу світ. вилову біоресурсів. Провідні країни за обсягами вилову – Китай, Індонезія, США, РФ, Перу, Індія, Японія. На частку осн. 25-ти рибодобув. країн припадає 82 % від заг. вилову. Лідером є Китай, рибалки якого щорічно виловлюють 15 млн т морепродуктів.

У світ. рибальстві зайнято бл. 40 млн осіб. 2016 заг. чисельність рибал. флоту в світі оцінювалась у 4,6 млн од. При цьому до категорії мотор. суден довж. 24 м і більше (тоннаж понад 100 брутто-реєстр. т) належало бл. 2 % від їхньої заг. кількості. Згідно з результатами моніторингу Продовол. та с.-г. орг-ції ООН стан ресурсів М. р. продов­жує погіршуватися. Частка мор. рибних запасів, які експлуатуються в межах рівня біол. стійкості, скоротилася з 90,0 % в 1974 до 66,9 % в 2015. Незаконне, невраховане і нерегульоване рибальство є осн. загрозою стійкості рибних ресурсів і мор. екосистемам в цілому. Серйозну проблему представляють невраховані викиди «нестандарт.» уловів. Більше однієї третини всіх світ. уловів мор. біоресурсів не використовується і відразу викидається у відходи. З метою протистояння негатив. тенденціям 1995 Орг-цією прийнято Кодекс ведення відповідал. рибальства, що встановлює принципи і стандарти збереження та освоєння всіх водних біоресурсів та упр. ними. Осн. частку вилову в Україні складає промисел водних біоресурсів в Азово-Чорномор. басейні. 2018 заг. вилов у Чорному морі склав 8,6 тис. т (рапани, шпроти, креветки, мідії), в Азов. морі – 21,3 тис. т (бички, тюлька, хамса азовська). 2018 у Світ. океані укр. суднами видобуто 15 тис. т антарктичного криля.

Літ.: Cостояние мирового рыболов­ства и аквакультуры. Достижение целей устойчивого развития. Рим, 2018; Публічний звіт Державного агентства рибного господарства України за 2018 рік. К., 2019.

С. Г. Бушуєв


Покликання на статтю