Нейрохірургії Інститут ім. академіка А. Ромоданова НАМНУ
Визначення і загальна характеристика
НЕЙРОХІРУРГІ́Ї Інститут ім. академіка А. Ромоданова НАМНУ Засн. 1950 як Київ. НДІ нейрохірургії на базі Київ. психоневрол. інституту (створено 1927) з ініціативи О. Арутюнова (1950–64 — директор). Від 1992 — Український НДІ нейрохірургії, від 1993 — сучасна назва. Нині є головною установою держави в галузі нейрохірургії, що координує роботу розвиненої мережі нейрохірургічних (109 міських і обласних) відділень, налагоджує видання тематичних наукових збірників, методичних рекомендацій та інформаційних листів, організовує проведення з’їздів, конференцій, тематичних семінарів, навчальних шкіл, зокрема й міжнародних, для нейрохірургів України тощо. Клінічна база Інституту — 15 профільних відділень на 361 ліжко, де щорічно лікують 6–7 тис. осіб. У поліклін. відділ. щороку консультативну допомогу отримують понад 30 тис. хворих. Комплексність обстеження та лікування хворих забезпечують науковий та діагностичний відділ. і лабораторії за напрямами: нейрорентґенологія, нейрорадіологія, нейрофізіологія, нейроофтальмологія, отоневрологія, нейроімунологія, нейропатоморфологія, нейробіохімія, клін., зокрема бактеріол., дослідж. тощо. Працюють 1032 співроб., з них 39 д-рів мед. н., 11 проф., 84 канд. мед. н., 1 академік НАНУ та НАМНУ, 2 академік НАМНУ, 1 чл.-кор. НАМНУ, 5 засл. діячів н. і т. України. Серед фахівців — 11 лауреатів Держ. премії України в галузі н. і т., 3 лауреати премії ім. О. Богомольця НАНУ; 2 лауреати премії ім. М. Бурденка. У різні роки в Інституті працювали нейрохірурги І. Вірозуб, А. Ромоданов (1964–93 — директор), П. Тананайко, О. Крістер, Я. Файнзільбер, В. Михайловський, Б. Пельц, П. Пронзелев, Т. Сергієнко, Ю. Зозуля (1993–2013 — директор), Г. Педаченко , Ю. Бродський, Л. Пелех, О. Король, О. Лапоногов, О. Бурлуцький, В. Станіславський, Я. Пацко, Ю. Соснов, Р. Трош; неврологи Г. Дінабурґ, О. Духін, І. Глушкова, М. Хорець-Бротман; психіатри А. Абашев-Константинівський, Л. Розумовська, Г. Дзевалтовська; нейропатоморфологи Б. Хоминський, Ю. Квітницький-Рижов, І. Бродська, Т. Верхоглядова, А. Носов, М. Шамаєв; нейрорентґенологи Т. Подольський, Я. Гейнісман, Л. Панкєєва, Г. Даниленко, Ц. Сорочинський; отоневролог М. Кулікова, нейроофтальмолог Л. Зозуля та ін.
З перших років існування Інституту осн. увагу колективу зосереджено на вирішенні проблеми віддал. наслідків та ускладнень травми черепа, головного та спин. мозку, периферич., зокрема вегетатив., нерв. системи, згодом — на проблемах діагностики і хірург. лікування гострих черепно-мозк. травм, нейроонкології, лікування больових синдромів, дослідж. патогенезу набряку-набухання, гострого пролабування мозку. Розробляли нові напрями нейрохірургії: уточнення етіології та патогенезу гострих порушень мозк. кровообігу, діагностика й хірург. лікування церебрал. геморагіч. інсультів (Г. Педаченко, Л. Пелех, О. Бурлуцький), вивчення патогенезу і лікування компресій. уражень спин. мозку (В. Михайловський), дослідж. динаміки епілептоген. вогнища і хірург. лікування епілепсії, стереотаксичні втручання при екстрапірамід. гіперкінезах (О. Лапоногов, О. Харченко).
Нині розширено діапазон дослідн. проблем і методол. підходи до діагностики та лікування із залученням сучас. ефектив. мікрохірург. технологій, методів лазер., внутр.-судин., ендоскопіч., стереотаксич., функціон. нейрохірургії та радіонейрохірургії. 1995 з ініціативи Є. Педаченка (2013-23 — директор) в Інституті відкрито перше в Україні та серед країн СНД відділ. лазер. та ендоскопіч. спінал. нейрохірургії. Впроваджено пункційну лазерну мікродискектомію, методики пункцій. вертебропластики, малоінвазив. транскутан. транспедикуляр. фіксації хребта, динам. міжостистої стабілізації, а також ендоскопічні технології (Державна премія України в галузі науки і техніки, 2008, Є. Педаченко, С. Кущаєв, Є. Слинько).
За дослідження проблеми діагностики й лікування ушкоджень периферич. нервів Ю. Зозуля, В. Цимбалюк та М. Сулій стали лауреатами Держ. премії України в галузі науки і техніки (1996). Розроблено і впроваджено імплантовані електростимуляц. системи вітчизн. виробництва для лікування хворих із невгамов. больовими синдромами, ушкодженнями периферич. нервів та спин. мозку. Впроваджено метод вибірк. селектив. денервації м’язів плечолопатк. трикутника при лікуванні хворих із різними формами спастич. кривошиї. Проведено експерим. дослідж. ефективності використання аутоген. та гетероген. матеріалів з метою відновлення функції нервів при їхніх знач. дефектах. Запропоновано методику епідурал. електростимуляції спин. мозку при його травматич. ушкодженнях.
Після аварії на ЧАЕС в Інституті вивчали вплив малих доз радіації на ЦНС. Встановлено відсутність резистентності нерв. системи до радіац. ураження, показано поступ. розвиток післярадіац. енцефалопатії. Запропоновано методи профілактики та лікування радіац. ураження ЦНС у ліквідаторів та осіб, які проживають на забруднених територіях. 1999 за цикл робіт про біохім. процеси при радіац. ушкодженні ЦНС Ю. Зозуля та Д. Сутковий удостоєні премії ім. О. Богомольця НАНУ. 2016 за вагомий внесок у вивчення впливу радіації на нерв. систему і організм людини М. Лісяний та І. Степаненко нагороджені Почес. грамотою ООН.
Фахівцями Інституту поліпшено методи діагностики і хірург. лікування пухлин спин. мозку та хребта, судин. пухлин і артеріовеноз. мальформацій спин. мозку, нейрокомпресій. больових синдромів поперекового відділу хребта. 1987 розпочато вивчення віднов. можливостей трансплантов. ембріонал. мозк. тканин в експерименті. 1989 виконано першу у світі трансплантацію ембріонал. нерв. тканини хворому на ДЦП (В. Цимбалюк, Л. Пічкур). Нині клініка віднов. нейрохірургії має найбільший у світі досвід з трансплантації ембріонал. нерв. тканини у хворих із різними видами орган. уражень головного мозку. В Інституті розроблено й удосконалено хірург. лікування артеріал. аневризм і артеріовеноз. мальформацій головного мозку, стенотич. уражень магістрал. церебрал. артерій із застосуванням мікрохірург. і ендоваскуляр. технологій (О. Цімейко, Л. Яковенко, М. Орлов). Запроваджено новітні ендоваскулярні методики емболізації спіралями, клейовими композиціями, стентування. Розгорнуто фундам. дослідж. із нейроімунології під керівництвом М. Лісяного, спрямов. на вивчення взаємодії нерв. та імун. систем у нормі та при патології.
Від поч. 21 ст. в Інституті проводять вивчення можливостей генної терапії: встановлено, що генна терапія шляхом трансфекції тканини головного мозку плазмід. вектором, що несе ген АРОЕ2 чи АРОЕ3, суттєво гальмує розвиток вторин. уражень головного мозку при експерим. черепно-мозк. травмі, сприяє регресові обумовл. травмою структур. і функціон. порушень (В. Білошицький). Принципово новий рівень проведення прецизій. нейрохірург. операцій із застосуванням сучас. системи хірург. навігації при пухлинах головного мозку забезпечується оснащенням навігації системою телемоніторингу, що розроблено та впроваджено в клін. практику В. Розуменком (від 2023 — директор). 2010 почав активно працювати новий відділ нейрорадіології та радіонейрохірургії. Проводять радіохірург. операції з використанням ліній. прискорювача «Трилоджи». Під керівництвом О. Чувашової вперше в Україні розроблено локал. протоколи із стереотаксич. радіохірургії та радіотерапії згідно з рекомендаціями нац. онкол. мережі. Від 1995 діє відділ функціон. діагностики (Л. Чеботарьова), що оснащено сучас. апаратурою для проведення електроенцефалогр., електроміогр., ультразвук. дослідж. 2014 створено відділи ад’ювант. методів лікування злоякіс. пухлин головного мозку; експерим. нейрохірургії і клін. фармакології, 2015 — нейрофізіології; епідеміології та прогнозування нейрохірург. захворювань, 2018 — відділ. ендоскопіч. та краніофаціал. нейрохірургії з групою ад’ювант. методів лікування. На базі Інституту створ. НВП «Дит. нейрохірург. центр», де 1994 розпочато випуск вітчизн. лікворошунтувал. систем. 2014 засн. щорічну стипендію ім. академік О. Арутюнова для молодих учених.
В Інституті сформувалися і діють наук. школи з нейротравми, нейроонкології, судин. патології головного і спин. мозку, малоінвазив. спінал. нейрохірургії, нейротрансплантації, нейроімунології.
В установі надають нейрохірург. допомогу учасникам Революції гідності, антитерорист. операції та операції Об’єднаних сил із вогнепал. та мінно-вибуховими ушкодженнями черепа, хребта, головного і спин. мозку та периферич. нервів; вивчають питання імун. порушень, ролі імун. чинників і вірусів у розвитку післястрес. синдрому, різних форм депресії у переселенців і воїнів антитерорист. операції та операції Об’єднаних сил. Інститут є співзасн. ж. «Ukrainian Neurosurgical Journal».