Норовірусна інфекція — Енциклопедія Сучасної України

Норовірусна інфекція

НОРОВІ́РУСНА ІНФЕ́КЦІЯ – гостра висококонтагіозна вірусна хвороба людей, що характеризується розвитком гострого гастроентериту та зневоднення. Збудник належить до РНК-вірусів з родини Caliciviridae, роду Cali­civirus, відкритий 1968 в м. Норфолк (шт. Вірджинія, США). Норовіруси спричиняють 6–17 % захворювань на гострі кишк. інфекції і до 30 % вірус. діарей. Спалахи відбуваються переважно в закритих колективах (дитсадки, школи, круїзні судна тощо). Джерелом збудника є хвора людина або носій. Осн. механізм передачі – фекал.-орал., що реалізується харч., водним і контактно-побут. шляхами, припускається аерозол. шлях інфікування. Сприйнятливість досягає 80 %. Інкубац. період триває від 12-ти год. до 3-х діб. Захворювання починається гостро з нудоти, блювання і підвищення т-ри тіла до 38 °С. Через 6–18 год. додається біль у животі та пронос із водянистими виділеннями. Може розвинутися ексикоз. Хвороба має доброякіс. перебіг і закінчується самовилікуванням за декілька днів. Для виявлення РНК-вірусу в калі та блювотинні використовують полімеразну ланцюг. реакцію, електронну та імуноелектронну мікроскопію за допомогою моноклонал. антитіл. Для лікування застосовують дезінтоксикац. та регідратац. водно-сольові розчини, ентеросорбенти, пробіотики, антисекреторні препарати. З профі­лакт. метою проводять заг. комплекс сан.-гіг. і протиепідем. заходів щодо інфекц. діарей, спрямов. насамперед на забезпечення насел. водою і продуктами харчування гарантов. якості. Триває робота зі створення вакцини.

Літ.: A. J. Hall et al. Norovirus Disease in the United States // Emerging Infectious Diseases. 2013. Vol. 19(8); Інфекційні хвороби: Енциклопед. довід. К., 2018; Бейкер К. Дж. Атлас дитячих інфекційних хвороб. Червона книга = Red Book Atlas of Pediatric Infectious Diseases. К., 2019.

М. А. Андрейчин

Статтю оновлено: 2021

Покликання на статтю
М. А. Андрейчин . Норовірусна інфекція // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=74015 (дата звернення: 16.10.2021)