Кримська дослідна станція садівництва
КРИ́МСЬКА ДО́СЛІДНА СТА́НЦІЯ САДІВНИ́ЦТВА — науково-дослідна установа із селекції плодових культур. Засн. 1913 як Салгир. помол.-садівн. станція у маєтку Салгирка побл. Сімферополя. Від 1923 — Салгир. обл. станція садівництва. 1933 переведена на одну з експерим. баз радгоспу «Передгір’я» й отримала назву Старокрим. дослідна станція садівництва; від 1956 — у с. Маленьке Сімфероп. р-ну з назвою Крим. дослідна станція садівництва. У різні роки була підпорядк. губерн. земській управі, Таврій. університету, Наркомзему Крим. АРСР та Інституту спец. культур, Мліїв. дослід. станції, Інституту садівництва НААНУ.
Серед організаторів — громад. діячі С. Крим, О. Стевен, В. Іванов, П. Рафф та відомі садівники М. Бетлінг, М. Дзюбін, О. Пастак, І. Штван, В. Таюрський. В її організації також брали участь Л. Симиренко, Е. Регель, М. Ритов, В. Пашкевич, М. Кічунов, В. Таїров, С. Мокржецький (перший дир., до 1923). У 2012 станцію реорганізовано у відділ інтенсив. садівництва Інституту с. господарства Криму НААНУ. У період найактивнішої діяльності установи (1970–80-і рр.) її структуру складали відділи селекції та сортовивчення, розсадництва та агротехніки, лаб. зрошення, агрохімії, фізіології та мікробіології ґрунтів, механізації, ягід. і кісточк. культур, захисту рослин, зберігання та переробки плодів, економіки та впровадження.
В останні роки станція мала два відділи — селекції та сортовивчення і технології вирощування плод. культур. Основні напрями наук. досліджень: селекція плод. культур (переважно яблуні та груші); розроблення та впровадження у виробництво сучас. технологій вирощування високоінтенсив. насаджень і садив. матеріалу; визначення оптимал. термінів збору, зберігання та перероблення плод.-ягід. продукції. Важливим результатом роботи співроб. станції стали нові високоврожайні, конкурентоспроможні, стійкі до хвороб, шкідників, посухи та морозів сорти яблуні (Аврора Кримська, Кримське, Таврія), груші (Марія, Таврійська, Родзинка Криму, Мрія, Якимівська), суниці (понад 100). До Держ. реєстру сортів рослин України занесено 27 сортів, з них яблуні — 13, груші — 10, суниці — 4.
На станції створ. знач. генофонд плод. і ягід. культур, який нараховує понад 2 тис. сортів та селекц. форм; розроблено технології створення скороплід., високоврожай. насаджень яблуні та груші із застосуванням рац. систем формування й обрізування дерев, зокрема технології вирощування самоопор. насаджень яблуні на карлик. підщепах яблуні та груші. У лаб. розсадництва створ. нові підщепи та обґрунтовано ресурсоощадні технології прискореного вирощування еліт. садівн. матеріалу плод. культур, зокрема нові способи вирощування саджанців цінних сортів з використанням полімер. матеріалів, інтенсивну технологію закладання та експлуатації маточника клон. підщеп.
Науковці станції визначили оптимал. терміни збору плодів усіх районованих та перспектив. сортів яблуні і груші, вдосконалили технологію зберігання садів в умовах штуч. холоду та регульованого газового середовища; розробили 30 рецептур нових видів конкурентоспромож. продуктів переробки з натурал. сировини (соки, лікери, нектари, пюре), придат. для дієт., лікув.-профілакт. та дит. харчування. 1957–88 видано 4 томи «Наукових праць Кримської дослідної станції садівництва». У різні роки на станції працювали такі відомі вчені, як П. Шитт, В. Колесников, В. Заєць, Я. Чугунін, А. Татаринов, В. Майдебура, Л. Славгородська та ін.
П. В. Вольвач