Кам’янсько-Дніпровська терасна рівнина
КА́М’ЯНСЬКО-ДНІПРО́ВСЬКА ТЕРА́СНА РІВНИ́НА — система терас лівобережжя Дніпра. Ін. назва — Кам’ян. під (зумовлена заляганням у цьому місці на незнач. глибині твердих кристаліч. (кам’яних) порід УЩ). Розташ. у пн. частині Причорномор. низовини, у межах Кам’ян.-Дніпров. та частково Василів. р-нів Запоріз. обл. На Пн. прилягає до Кахов. водосховища, на Пд. — до порівняно високого схилу, подекуди розчленов. ярами і балками. Довжина 35–40 км, ширина до 15 км. Складена переважно з глин і пісків. Ґрунт. води залягають на глиб. 6–10 м. Представлені ґрунти лучно-чорноземні, солонцюваті, подекуди солончакуваті з солонцями. У будові виділяють призаплав. масив. Це погорбована рівнина з піщаними кучугурами та замкнутими зниженнями, частково заліснена штуч. насадженнями.
Кам’ян. подом також називають мережу меліорат. каналів, утвор. зрошувал. системами (Кам’ян., Іванів., Благовіщен.), що забезпечує зрошування с.-г. угідь пл. 14 тис. га. Споруджена 1952–55, після реконструкції 1979 довж. каналів становить 204 км.
Рекомендована література
- Соколовський І. Л. Закономірності розвитку рельєфу України. 1973;
- Гетьман В. І. Антропогенізація Степового Придніпров’я у початкові етапи заселення // Україна: геогр. проблеми сталого розвитку: Зб. наук. пр. 2004. Т. 2;
- Стецюк В. В. Екологічна геоморфологія України: Навч. посіб. 2010 (усі — Київ).