ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Індуїзм

ІНДУЇ́ЗМ – поширена в сучасній Індії релігія. Є результатом заг.-індій. істор. та етніч. синтезу. І. у класич. розумінні сформувався в серед. 1 тис. н. е. внаслідок еволюції та злиття ведич. і брахман. традицій. В основі віровчення – реліг. та філос. ідеї брахманізму (дхарма, карма, сансара, мокша, реінкарнація). Серед розмаїття богів в І. найбільш поширені і шановані Брахма, Вішну та Шива, які складають «тримурті» – тріаду гол. богів, уособлюючи 3 осн. функції: творчу, охоронну і руйнівну. Самостій. культ Брахми, творця світу, в сучас. І. майже відсутній, натомість перевагу віддають Вішну та Шиві, які більш зрозумілі сприйняттю пересічних віруючих. Шанувальники цих богів – вішнуїти (вайшнави) та шиваїти – складають осн. групи індуїстів. Бог Вішну з’являється у різних подобах і має десятки імен, проте загальноприйнятими вважають 10 його втілень (аватар), зокрема 8-м був Крішна, 9-м – Будда, а прихід 10-ї аватари, Калкі, ще очікують. Шива поєднує в собі протилежні риси як носій смерті і її переможець. В І. також популяр. культ богинь, які виступають у ролі дружин богів. Серед 3000 богів кожний індуїст обирає для поклоніння особистого. Культова практика така ж різнорідна, як і саме вчення, але спільним є визнання 3-х шляхів (марги) вшанування бога, наближення до нього і спасіння: кармамарга (праведне життя відповідно до реліг. настанов), джнянамарга (правильне пізнання бога через філософствування й роздуми), бхактімарга (наближення до бога через безмежну любов до нього). Усі об’єкти пошанування в І. – священні камені, рослини, тварини, боги – мають свої храми, каплиці, вівтарі, яких в Індії тисячі, збудов. відповідно до різних культур. традицій та архітектурних форм. Єдина церк. організація в І. відсутня, його функціонування забезпечується інститутом жерців. І. сповідує 85 % насел. Індії, також він поширений у Пакистані, Малайзії, Шрі-Ланці, Непалі, Банґладеші, низці країн Африки. Є прихильники І. у Європі та Америці, які сповідують його найчастіше в реформов. чи модернізов. варіантах. В Україні неоіндуїзм репрезентують громади Товариства Свідомості Крішни, Ошо Раджніша, Саї-Баби, Шрі-Чінмоя, Товариства всесвіт. чистої релігії та ін.

Л. О. Филипович

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Індуїзм / Л. О. Филипович // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2011. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-13370

Том ЕСУ:

11-й

Дата виходу друком тому:

2011

Дата останньої редакції статті:

2011

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

13370

Кількість переглядів цього року:

429

Схожі статті

На варті
Періодика  | Том 22 | 2020
І. З. Павлюк
Острозький Свято-Богоявленський собор
Святині  | Том 24 | 2024
М. П. Манько
Дзюбенко
Людина  |  Том 7 | 2007
О. Й. Денисенко

Нагору