ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Залізничні війська

ЗАЛІЗНИ́ЧНІ ВІЙСЬКА́  — спеціальні війська, що забезпечують відновлення, будівництво, експлуатацію та охорону залізниць під час ведення воєнних дій. Існують у складі ЗС деяких країн СНД (зокрема Білорусі, РФ), у зх. країнах, як правило, їхні функції виконують ін. підрозділи, зокрема у США — транспорт. корпус. У Рос. імперії перші підрозділи З. в. (14 окремих військ.-робітн., 2 кондуктор. і 1 телегр. роти) створ. 1851 на залізниці С.-Петербург–Москва для підтримання у робочому стані й охорони колій, переїздів, мостів. Поява військ. залізнич. формувань на укр. тер. пов’язана з прокладенням 1863 залізниці Одеса–Паркани (нині село у Молдові). Для будівництва нової магістралі (бл. 112 км) сформовано 4 роти — в Херсоні, Катеринославі (нині Дніпропетровськ), Києві, Полтаві. Від 1870 підрозділи З. в. входили до складу інж. військ, 1908 виокремлені у самост. категорію і підпорядк. службі військ. сполучень Генштабу. Їх використовували під час рос.-турец. 1877–78, рос.-япон. 1904–05 і 1-ї світ. воєн, а також воєн. дій 1918–20 (у складі батальйонів, бригад і парків). Зі встановленням рад. влади більшов. уряд активно залучав військ. залізничників до відновлення та розширення мережі залізниць (для цього організовано залізничні полки й корпуси), серед яких — Москва–Донбас, Гомель–Чернігів, Чернігів–Овруч. Під час 2-ї світової війни З. в. забезпечували успішне проведення бойових операцій (єдиним Героєм Рад. Союзу в їх- ніх підрозділах став українець В. Мірошниченко), у повоєн. період — відновлення залізнич. комунікацій, мостів і будівель.

Формування З. в. України розпочато після проголошення незалежності 1991 на базі 2-го залізнич. корпусу рад. армії (створ. 1946 у Києві). Відтоді укр. військ. залізничники взяли участь у спорудженні 572-метрового моста через Десну побл. м. Новгород-Сіверський (Черніг. обл.), автобану Київ–Одеса, метрополітену в Дніпропетровську, лінії швидкіс. трамвая у м. Кривий Ріг (Дніпроп. обл.) та ін. 2004 з ініціативи Міністра транспорту та зв’язку Г. Кирпи й за сприяння Міністра оборони О. Кузьмука З. в. переформовано в Держ. спец. службу транспорту. Її осн. завдання: проведення планових робіт з будівництва нових та підвищення строків експлуатації і пропускної спроможності діючих об’єктів нац. транспорт. системи України; участь у ліквідації наслідків аварій, катастроф, пожеж, стихій. лиха на транспорт. комунікаціях, проведення аварійно-рятув. та ін. невідклад. робіт у небезпеч. р-нах унаслідок надзвич. ситуацій техноген., природ. та екол. характеру; підтримання у стані постій. готовності матеріал. ресурсів і мобілізац. резервів для виконання завдань в особл. період, розмінування вибухонебезпеч. предметів на об’єктах нац. транспорт. системи України із залученням за необхідності підрозділів ЗС і Міністерства України з питань надзвич. ситуацій та у справах захисту насел. від наслідків Чорнобил. катастрофи; виконання заходів територ. оборони тощо. Фахівців для Держ. спец. служби транспорту готує Дніпроп. університет залізнич. транспорту.

Рекомендована література

  1. Ключеров Г. И музыка рельсов им славу поет… К., 2008.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2010
Том ЕСУ:
10
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Військо і зброя
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
14766
Вплив статті на популяризацію знань:
510
Бібліографічний опис:

Залізничні війська / А. В. Радкевич // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-14766.

Zaliznychni viiska / A. V. Radkevych // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2010. – Available at: https://esu.com.ua/article-14766.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору