ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Електроакустика

ЕЛЕКТРОАКУ́СТИКА (від електро… і акустика) – розділ прикладної акустики, зміст якого складають теорія, методи розрахунку та конструювання електроакустичних перетворювачів (Е. п.). Е. п. – прилади, що перетворюють електричну енергію на акустичну (енергію пружних коливань) і навпаки. Гол. завдання Е. – визначення співвідношення між сигналами на вході і виході Е. п. та пошук умов, за яких перетворення відбувається найефективніше чи з мін. спотворенням. Е. як самост. розділ сформувався у 1-й пол. 20 ст. у зв’язку з розширенням діапазону застосувань Е. п. Перші розрахунки Е. п. припадають на кін. 19 – поч. 20 ст. і пов’яз. з розвитком телефонії (А.-Ґ. Белл, Т.-А. Едісон, Г. Ігнатьєв, Ю. Охорович та ін.), дослідж. коливань п’єзоелектрич. і магнітострикцій. резонаторів (О. Харкевич). Суттєвим внеском у техніку Е. п. було розроблення методів електроакуст. аналогій (аналогій у законах руху мех. коливал. систем і електрич. контурів), електромех. багатополюсників і еквівалент. схем для систем із розподіленими постійними, для яких амплітуда коливань залежить від їхніх координат аналогічно електрич. довгим лініям і хвилеводам.

Літ.: Фурдуев В. В. Электроакустика. Москва; Ленинград, 1948; Харкевич А. А. Теория преобразователей. Москва; Ленинград, 1948; Физическая акустика / Пер. с англ. Москва, 1966; Скучик Е. Основы акустики: В 2 т. / Пер. с англ. Москва, 1976.

В. В. Олесько

Рекомендована література

  1. Фурдуев В. В. Электроакустика. Москва; Ленинград, 1948;Google Scholar
  2. Харкевич А. А. Теория преобразователей. Москва; Ленинград, 1948;Google Scholar
  3. Физическая акустика / Пер. с англ. Москва, 1966;Google Scholar
  4. Скучик Е. Основы акустики: В 2 т. / Пер. с англ. Москва, 1976.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Електроакустика / В. В. Олесько // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-17729

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

9-й

Дата виходу друком тому:

2009

Дата останньої редакції статті:

2009

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

17729

Кількість переглядів цього року:

3

Схожі статті

Веслування
Світ-суспільство-культура  | Том 4 | 2005
В. П. Пожилова
Знамя Дзержинки
Світ-суспільство-культура  | Том 10 | 2010
В. Е. Васильєв
Думка
Світ-суспільство-культура  | Том 8 | 2008
Л. С. Жук

Нагору