ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Жуляни

ЖУЛЯ́НИ — історична місцевість на південно-західній околиці Києва між Теремками та Борщагівкою. Адміністративно належить Солом’янському р-ну. До 1988 на території Ж. існувало село з однойменною назвою Києво-Святошинського р-ну. Як місцевість із струмком Желань (Желаня, Жилян, Жалина), з якого подорожні поповнювали запаси води, згадується від 11 ст., як с. Жуляни, що належало Софійському монастирю, — від кін. 17 ст. У 2-й пол. 19 ст. у селі зведено церкву великомученика Дмитрія Солунського, яка збереглася донині. 1941 тут відбувалися бої між рад. і нім. військами. Деякі дослідники вважають Ж. літописною Желанню, відому ще за часів Київської Русі. Поблизу досліджено кургани з давньоруськими і скіфськими (5–4 ст. до н. е.) похованнями, 1840 знайдено 20 срібних монет (гривень) 10–12 ст.

Нині Ж. — промисловий район і територія приватної забудови. Через Ж. проходить міська кільцева автострада та залізнична лінія Київ–Фастів. Від назви місцевості утворено найменування вулиць Жилянська, Набережно-Жилянська, Новожилянська (нині І. Еренбурґа) та Міжнародного аеропорту «Київ» (раніше — київський міський аеропорт «Жуляни»), у якому 1924 здійснив посадку літак «Червоний хімік», що виконував перший регулярний пасажирський рейс із Харкова. Щоправда, до назви аеропорту Києва слово «Жуляни» почали додавати лише в 1960-х рр. після введення в експлуатацію аеропорту «Бориспіль». Летовище побл. с. Жуляни облаштовано ще 1916. Воно належало 3-му авіапарку. 1948 тут відкрито Київський авіаремонтний завод № 410 (експлуатує злітно-посадкову смугу спільно з аеропортом). Сучасний комплекс аеропорту збудовано 1949 за проектом арх. В. Єлізарова. «Жуляни» приймали літаки з пасажирами та вантажами з різних кінців СРСР, через нього проходили міжнародні лінії з Москви у столиці країн «соціалістичного табору». Нині аеропорт «Київ» використовують переважно для внутрішніх рейсів. Після реконструкції 2009 довжину злітно-посадкової смуги збільшено з 1800 м до 2310 м (завширшки 45 м). На території аеропорту діє найбільший в Україні авіаційний музей (див. Державний музей авіації), на майданчику під відкритим небом представлено зразки цивільної і військової авіатехніки.

А. І. Шушківський

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
А. І. Шушківський
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
9-й
Дата виходу друком тому:
2009
Дата останньої редакції статті:
2009
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
18417
Вплив статті на популяризацію знань:
278

Жуляни / А. І. Шушківський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-18417

Zhuliany / A. I. Shushkivskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2009. – Available at : https://esu.com.ua/article-18417

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Донецьке городище
Історичні місця  |  Том 8  |  2008
О. В. Сухобоков
Кристерова гірка
Історичні місця  |  Том 15  |  2014
В. В. Ковалинський
Мелек-Чесменський курган
Історичні місця  |  Том 20  |  2018
С. Б. Буйських

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору