ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Жуляни

ЖУЛЯ́НИ – історична місцевість на південно-західній околиці Києва між Теремками та Борщагівкою. Адміністративно входить до Солом’ян. р-ну. До 1988 на тер. Ж. існувало село з однойм. назвою Києво-Святошин. р-ну. Як місцевість із струмком Желань (Желаня, Жилян, Жалина), з якого подорожні поповнювали запаси води, згадується від 11 ст., як с. Жуляни, що належало Софій. монастирю, – від кін. 17 ст. У 2-й пол. 19 ст. у селі зведено церкву великомученика Дмитрія Солунського, яка збереглася донині. 1941 тут відбувалися бої між рад. і нім. військами. Деякі дослідники вважають Ж. літопис. Желанню, відому ще за часів Київ. Русі. Побл. досліджено кургани з давньорус. і скіф. (5–4 ст. до н. е.) похованнями, 1840 знайдено 20 сріб. монет (гривень) 10–12 ст. Нині Ж. – пром. р-н і тер. приват. забудови. Через Ж. проходить міська кільцева автострада та залізнична лінія Київ–Фастів. Від назви місцевості утвор. найменування вулиць Жилянська, Набережно-Жилянська, Новожилянська (нині І. Еренбурґа) та київ. міського аеропорту «Жуляни» (нині Міжнар. аеропорт «Київ»), в якому 1924 здійснив посадку літак «Червоний хімік», що виконував перший регуляр. пасажир. рейс з Харкова. Щоправда, до назви аеропорту Києва «Жуляни» почали додавати лише в 1960-х рр. після введення в експлуатацію аеропорту «Бориспіль». Летовище побл. с. Жуляни облаштовано ще 1916. Воно належало 3-му авіапарку. 1948 тут відкрито Київ. авіаремонт. завод № 410 (експлуатує злітно-посадк. смугу спільно з аеропортом). Сучас. комплекс аеропорту збудовано 1949 за проектом арх. В. Єлізарова. «Жуляни» приймали літаки з пасажирами та вантажами з різних кінців СРСР, через нього проходили міжнар. лінії з Москви у столиці країн «соціаліст. табору». Нині аеропорт «Київ» використовують переважно для внутр. рейсів. Після реконструкції 2009 довж. злітно-посадк. смуги збільшено з 1800 м до 2310 м (її шир. 45 м). На тер. аеропорту знаходиться найбільший в Україні авіац. музей (див. Державний музей авіації), на майданчику під відкритим небом представлено зразки цивіл. і військ. авіатехніки.

А. І. Шушківський

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Жуляни / А. І. Шушківський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-18417

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

9-й

Дата виходу друком тому:

2009

Дата останньої редакції статті:

2009

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Історичні місця

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

18417

Кількість переглядів цього року:

18

Схожі статті

Кристерова гірка
Історичні місця  | Том 15 | 2014
В. В. Ковалинський
Корчувате
Історичні місця  | Том 14 | 2014
Є. М. Цвелих
Олександрівські поселення та городище
Історичні місця  | Том 24 | 2022
О. Б. Супруненко

Нагору