ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Екологічне право

ЕКОЛОГІ́ЧНЕ ПРА́ВО  — комплексна галузь права, яка регулює суспільні відносини щодо охорони довкілля, забезпечення екологічної безпеки і раціонального використання природних ресурсів. У значенні «Е. п.» вживають й ін. термінол. конструкції, зокрема «право довкілля», «природоохоронне право», «право навколиш. середовища», «енвайронментал. право». Норматив. базою Е. п. є екологічне законодавство, предметом — специфічні для нього відносини в галузі взаємодії суспільства з довкіллям, об’єктом — природні та природно-антропогенні цінності, з приводу яких складаються екол. відносини. Цей об’єкт неоднорідний, оскільки відповідно до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (1991) виділяють навколишнє природне середовище загалом і три його гол. елементи: природні ресурси; природні території та об’єкти, що підлягають особливій охороні; здоров’я і життя людей (ст. 5). Комплекс. характером предмета й методу обумовлений і зміст методу Е. п. Під останнім розуміють сукупність норматив. засобів і способів впливу на учасників сусп. відносин з метою забезпечення правових вимог щодо охорони навколиш. природ. середовища, забезпечення екол. безпеки і рац. використання природ. ресурсів (землі, надр, вод, лісів, тварин. і рослин. світів, атмосфер. повітря тощо). Сутнісна складова методу Е. п. уособлена у комбінації методів, запозичених з ін. галузей права, зокрема адм. і кримінал.-правового методу, методу цивіл.-правової (матеріал.) відповідальності за шкоду, завдану екол. інтересам. У структур. аспекті Е. п. складається з підгалузей (земел., водне, атмосфероохоронне, лісове право, право про надра, тварин. і рослин. світи та ін.), що регулюють відносини у сфері охорони і рац. використання природ. ресурсів. Ці відносно самост. галузі права об’єднуються в Е. п. за допомогою правових норм заг. (комплекс.) характеру. Така структура Е. п. дає змогу забезпечити як поресурсні, так і комплексні підходи до регулювання екол. відносин. Розрізняють також науку Е. п. і відповідну навч. дисципліну. Наука Е. п. вивчає категорії та поняття, що стосуються цієї галузі права, його предмет і метод, ефективність дії тощо. Навч. курс Е. п. має на меті ознайомити студентів із сутністю та змістом Е. п., механізмами його реалізації.

Рекомендована література

  1. Шемшученко Ю. С. Правовые проблемы экологии. К., 1989;
  2. Екологічне право України. Х., 2007;
  3. Екологічне право України. Академічний курс. К., 2008.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2009
Том ЕСУ:
9
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Наука і вчення
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
18687
Вплив статті на популяризацію знань:
945
Бібліографічний опис:

Екологічне право / Ю. С. Шемшученко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-18687.

Ekolohichne pravo / Yu. S. Shemshuchenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2009. – Available at: https://esu.com.ua/article-18687.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору