ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Живий ланцюг

«ЖИВИ́Й ЛАНЦЮ́Г» — суспільно-політична акція. Відбулася з ініціативи НРУ 21 січня 1990 у переддень 71-ї річниці злуки УНР і ЗУНР (див. Акт злуки УНР і ЗУНР). Проведена за аналогією «Ж. л.», який 23 серпня 1989 об’єднав столиці країн Балтії у річницю підписання пакту Молотова–Ріббентропа, та «Ж. л.», організованого 17 вересня 1989 на центральних вулицях Львова у річницю вступу радянських військ на території Західної України. Ідея влаштування «Ж. л.» між Києвом і Львовом як символу єднання України оприлюднена 3 грудня 1989 на мітингу в Києві. За різними даними, в акції взяло участь від 450-ти тис. до 5-ти млн осіб, що вишикувалися на лінії Київ–Житомир–Рівне–Львів–Івано-Франківськ, взявшись за руки. Учасники солідаризувалися з ідеалами УНР і ЗУНР, висунули вимоги економічної і політичної незалежності України, повернення національної символіки. У рамках акції «Українська хвиля» проведено 30 мітингів на території Львівської, Івано-Франківської, Рівнененської, Житомирської, Волинської областей та в Києві, у яких узяло участь бл. 95-ти тис. осіб. Найбагатолюдніші мітинги відбулися у Тернополі і Львові (до 20 тис. осіб). «Ж. л.» завершився великим мітингом на Софійській площі у Києві (16 тис. осіб).

Велике психологічне значення мало масове використання національної символіки (синьо-жовтих прапорів), яка тоді ще не була узаконена. Лише у Львові учасники святкового мітингу підняли бл. 5-ти тис. синьо-жовтих прапорів. Масові заходи, пов’язані з відзначенням історичної події, проведені також у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Закарпатській, Запорізькій, Кримській, Полтавській, Харківській, Херсонській, Чернігівській і Чернівецькій областях за участі майже 13-ти тис. осіб.

«Ж. л.» і всі ін. заходи, призначені НРУ на 21 січня 1990, зустріли різко негативне ставлення з боку влади. Однак керівництво УРСР і влада на місцях, аби не загострювати ситуацію, не наважилися на застосування будь-яких силових методів. Акція засвідчила не лише єдність України, а й прагнення українського народу до незалежності, впливовість НРУ, можливість мирної боротьби та тиску на уряд, продемонструвала можливість використання трибуни масових мітингів для пропаганди національно-демократичних ідей в боротьбі за державну незалежність України.

В. П. Капелюшний

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
9-й
Дата виходу друком тому:
Дата останньої редакції статті:
груд. 2009
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
19098
Вплив статті на популяризацію знань:
380

Живий ланцюг / В. П. Капелюшний // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-19098

Zhyvyi lantsiuh / V. P. Kapeliushnyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2009. – Available at : https://esu.com.ua/article-19098

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Державні премії України
Політика  |  Том 7  |  2007
В. С. Стогній, В. В. Вечерський, Л. І. Брюховецька
Блок Юлії Тимошенко
Політика  |  Том 3  |  2023
М. В. Стріха
Директорія Української Народної Республіки
Політика  |  Том 7  |  2007
О. Й. Щусь

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору