ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Живий ланцюг

«ЖИВИ́Й ЛАНЦЮ́Г» – суспільно-політична акція. Відбулася з ініціативи НРУ 21 січня 1990 у переддень 71-ї річниці злуки УНР і ЗУНР (див. Акт злуки УНР і ЗУНР). Проведена за аналогією «Ж. л.», який 23 серпня 1989 об’єднав столиці країн Балтії у річницю підписання пакту Молотова–Ріббентропа, та «Ж. л.», організов. 17 вересня 1989 на центр. вулицях Львова у річницю вступу рад. військ на тер. Зх. України. Ідея влаштування «Ж. л.» між Києвом і Львовом як символу єднання України оприлюднена 3 грудня 1989 на мітингу в Києві. За різними даними, в акції взяло участь від 450-ти тис. до 5-ти млн осіб, що вишикувалися на лінії Київ–Житомир–Рівне–Львів–Івано-Франківськ, взявшись за руки. Учасники солідаризувалися з ідеалами УНР і ЗУНР, висунули вимоги екон. і політ. незалежності України, повернення нац. символіки. У рамках акції «Українська хвиля» проведено 30 мітингів на тер. Львів., Івано-Фр., Рівнен., Житомир., Волин. обл. та в Києві, у яких узяло участь бл. 95-ти тис. осіб. Найбагатолюдніші мітинги відбулися у Тернополі і Львові (до 20 тис. осіб). «Ж. л.» завершився великим мітингом на Софій. площі у Києві (16 тис. осіб). Велике психол. значення мало масове використання нац. символіки (синьо-жовтих прапорів), яка тоді ще не була узаконена. Лише у Львові учасники святк. мітингу підняли бл. 5-ти тис. синьо-жовтих прапорів. Масові заходи, пов’язані з відзначенням істор. події, проведені також у Вінн., Дніпроп., Донец., Закарп., Запоріз., Крим., Полтав., Харків., Херсон., Черніг. і Чернів. обл. за участі майже 13-ти тис. осіб. «Ж. л.» і всі ін. заходи, признач. НРУ на 21 січня 1990, зустріли різко негативне ставлення з боку влади. Однак керівництво УРСР і влада на місцях, аби не загострювати ситуацію, не наважилися на застосування будь-яких силових методів. Акція засвідчила не лише єдність України, а й прагнення українського народу до незалежності, впливовість НРУ, можливість мирної боротьби та тиску на уряд, продемонструвала можливість використання трибуни масових мітингів для пропаганди нац.-демократ. ідей в боротьбі за держ. незалежність України.

В. П. Капелюшний

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Живий ланцюг / В. П. Капелюшний // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-19098

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

9-й

Дата виходу друком тому:

2009

Дата останньої редакції статті:

2009

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Політика

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

19098

Схожі статті

Державний кордон
Політика  | Том 7 | 2007
І. В. Барановська
Державного відродження України організація (ОДВУ)
Політика  | Том 7 | 2007
П. П. Гай-Нижник
Дитячий фонд ООН
Політика  | Том 7 | 2007
А. Суховерська

Нагору