ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Дарницький табір військовополонених

ДА́РНИЦЬКИЙ ТА́БІР ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕ́НИХ – один із найбільших німецьких таборів для радянських військовополонених на території України в роки Другої світової війни. Розміщувався в лісі, за 3 км від Ново-Дарниці (дачне селище поблизу залізничної станції Дарниця, нині в межах Дарницького району Києва), по лівому боці дороги на м. Бориспіль Київської обл., у 4-х будівлях військового складу. Створений у жовтні 1941 для захоплених у полон під Києвом бійців і командирів Червоної армії. Спочатку в таборі перебувало 30–35 тис. осіб, згодом їх кількість збільшилася. Військовополонених групували за національною ознакою, політпрацівників та євреїв розстрілювали. Їжу – баланду та хліб-сурогат (150–200 г) – видавали 1–2 рази на день. З початком холодів силами військовополонених у колишніх складських приміщеннях, які не опалювалися навіть у сильні морози, обладнано нари в 3–4 яруси, але більшість в’язнів змушена була спати на підлозі. Інфекційні хвороби спричиняли масову смертність. На табірному кладовищі, влаштованому неподалік від селищної школи, під кожною могилою з одним-двома випадковими прізвищами поховано десятки й сотні загиблих. Загалом у Д. т. в. загинуло й померло близько 75 тис. осіб. 1968 на місці його розташування споруджено пам’ятник (скульптор В. Зноба, архітектори О. Малиновський і Ю. Москальцов).

Літ.: Коваль М. В. Шлак війни. Наші військовополонені у 1941–1944 роках // Політика і час. 1999. № 2–3; Київ у дні нацистської навали : За документами радянських спецслужб: До 60-річчя визволення України від гітлерівських загарбників: Зб. док. та матеріалів. К., Л., 2003.

М. В. Коваль

Рекомендована література

  1. Коваль М. В. Шлак війни. Наші військовополонені у 1941–1944 роках // Політика і час. 1999. № 2–3;Google Scholar
  2. Київ у дні нацистської навали : За документами радянських спецслужб: До 60-річчя визволення України від гітлерівських загарбників: Зб. док. та матеріалів. К., Л., 2003.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Дарницький табір військовополонених / М. В. Коваль // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-23652. – Останнє поновлення : 2 жовт. 2023.

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

7-й

Дата виходу друком тому:

2007

Дата останньої редакції статті:

2023-10-02

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Військо і зброя

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

23652

Схожі статті

Бронепоїзд
Військо і зброя  | Том 3 | 2004
М. Г. Гончарук, Д. П. Музиченко
Евакуація
Військо і зброя  | Том 9 | 2009
О. П. Реєнт, О. Є. Лисенко, В. П. Філіпишин, В. Л. Савицький, В. І. Шапаренко
Одеські військові навчальні заклади
Військо і зброя  | Том 24 | 2022
Р. В. Пилипчук

Нагору