ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Гумельниця

ГУМЕ́ЛЬНИЦЯ – археологічна культура періоду енеоліту. Поширена у Балкано-Дунай. регіоні в 5 тис. до н. е. Назва походить від поселення Г., відкритого у 1924 на лівому березі Дунаю (Румунія). В Україні відомо 23 поселення, з яких у 60–70-і рр. 20 ст. розкопані Болград, Озерне, Нагірне 2. Епонімна пам’ятка – багатошарове поселення побл. м. Болград Одес. обл. Поселення пл. від 1 до 10 га займали переважно високі береги озер і були забудовані глинобит. будинками із заглибленою долівкою. Розкопано також багато госп. ям. Знаряддя праці виготовлені з добруджського або дністров. каменю та кременю. Ліпний посуд високоякісний, типовими є тарні горщики з грубого тіста та різноманітні тонкостінні лисковані орнаментов. посудини. Характерні орнаментов. жіночі теракоти, різноманітні теракотові культові речі. Зафіксов. контакти з трипіл. племенами етапів А і В-1. Населення варіанту Болград – унікал. приклад пристосування землероб.-скотар. господарства до степової зони Нижнього Подунав’я.

Літ.: Субботин Л. В. Памятники культуры Гумельница юго-запада Украины. К., 1983.

Н. Б. Бурдо

Рекомендована література

  1. Субботин Л. В. Памятники культуры Гумельница юго-запада Украины. К., 1983.
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Гумельниця / Н. Б. Бурдо // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-24657

Том ЕСУ:

6-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

24657

Кількість переглядів цього року:

26

Схожі статті

Донецьке городище
Історичні місця  | Том 8 | 2008
О. В. Сухобоков
Діїв курган
Історичні місця  | Том 7 | 2007
Ю. В. Болтрик
Корчувате
Історичні місця  | Том 14 | 2014
Є. М. Цвелих

Нагору