Гумоазбестова промисловість
ГУМОАЗБЕ́СТОВА ПРОМИСЛО́ВІСТЬ — підгалузь нафтохімічної промисловості, на підприємствах якої виготовляють гумотехнічні й азбестотехнічні вироби на основі різних типів синтетичного та натурального каучуків із застосуванням технічного вуглецю, різноманітних хімікатів-домішок, пом’якшувачів, барвників і наповнювачів. При виробництві гумових виробів використовують регенерат, тех. тканини, азбест, метали, пластмаси. Асортимент гумових виробів налічує понад 50 тис. найменувань та типорозмірів. Осн. продукцією Г. п. є різноманітні конвеєрні стрічки для металург. і вугіл. промисловості, вентиляторні паси, рукава для перекачування рідини та газів, формові та неформові гумові, гумотканин. і гумометал. тех. деталі, пластини для герметизації, деталі гнуч. з’єднань, деталі для ізоляції, накладки та колодки гальмувальні, накладки зчеплення фрикційні азбестові, суміші гумові невулканізовані тощо. Крім того, на підприємствах Г. п. виготовляють предмети нар. споживання: прогумов. текстил. вироби, сан.-гіг. та фармацевт. вироби, покриття для підлоги, надувні гумові матраци, гумовий матеріал для ремонту тощо.
Перші підприємства в Україні були збудовані у 2-й пол. 1920-х рр., зокрема й київ. завод «Червоний гумовик» (1929, нині ВАТ «Київгума»), невеликі заводи у Запоріжжі (1928) та Одесі (1929). У 1940 розпочато масове виробництво гумового взуття на Чернів. гумовзуттєвому заводі (нині ВАТ «Розма»). 1952 введено в дію Сум. регенерат. завод (у 1990-х рр.– ВАТ «Гумотехніка», нині Сум. завод гумових тех. виробів), на якому використовували зношені автомобіл. шини для відновлення або для переробки їх на регенерат та 1970 вперше в Україні стали виробляти губчаті вироби із синтет. і натурал. латексу, гумовий лінолеум на теплозвукоізолюючій основі тощо. 1966 став до ладу найбільший у країні Лисичан. завод гумових тех. виробів, де вперше освоєно масове виробництво транспортер. гумотканин. стрічок і клиноподіб. пасів, випуск нового типу вогнестій. транспортер. стрічки на основі поліхлорвінілу для вугіл. промисловості. Підпр-во також розпочало виготовляти рукава автотракторні, гідрогальмівні, пневматичні, стрічки ізоляційні прогумовані, прокладки гумові для залізобетон. шпал, суміші гумові, гумотех. вироби формові та неформові тощо. Для забезпечення потреб промисловості й транспорту у гумотех. виробах були побудовані 1976 Білоцерків. завод гумових тех. виробів (нині ТОВ «Інтер — ГТВ») і 1979 Білоцерків. спеціаліз. завод азбестотех. виробів (нині ВАТ «Трібо»). Осн. асортимент виробів: привідні клиновидні та вентиляторні паси, рукава високого тиску, гальмувал. азбестові колодки і накладки, фрикційні накладки зчеплення тощо. Одне із найстаріших підприємств галузі ВАТ «Київгума» спеціалізується на виробництві предметів санітарії і гігієни, спорт. інвентарю, різного профілю гумотех. виробів формових і неформових. Взуття із полімер. матеріалів виробляють на ВАТ «Розма», горлів. ВАТ «Еластомер», ЗАТ «Елпо» (Київ. гумовзуттєвий завод), Львів. заводі гумових тех. виробів. Серед невеликих підприємств гумотех. виробів, чисельність працюючих на яких становить від 115 до 245 осіб, — ВАТи — «Одес. завод гумових тех. виробів», «Донтехгума» (Донецьк), «Берті–ГТВ» (м. Бердянськ Запоріз. обл.); Дніпроп., Стаханов. (Луган. обл.) та Запоріз. заводи гумових тех. виробів; луцький завод «Полімер» тощо.
Як підгалузь Г. п. сформувалася в 1960-і рр. і розвивалася швидкими темпами до 1985. Обсяг продукції Г. п. у 1980 збільшився у 2,1 раза, а у 1985 — в 2,6 раза (порівняно з 1970). У 1986–90 темпи розвитку уповільнилися, а у 1990-х рр. різко знизилися і становили 1995 всього 29 %, 1997 — 20 % (від рівня 1990). У 2004 виробництво гумових виробів налічувало 271 підприємство, обсяг реаліз. продукції складав 1,8 млрд грн.
Найважливішою складовою гумотех. виробів є каучуки, потреба у яких складає 100 тис. т на рік. Синтет. каучук Україна імпортує з РФ, натуральний — з країн Пд.-Сх. Азії. Ін. види сировини, що виробляються в Україні: тех. вуглець (ВАТи — «Стаханов. завод тех. вуглецю» і «Кременчуц. завод тех. вуглецю»), сірка мелена (гірн.-хім. підприємство «Сірка» у м. Яворів Львів. обл.), сірка газова (коксохім. заводи), хім. волокно (заводи в Чернігові та Житомирі). Необхід. складовою у виробництві гумотех. виробів є хімікати-добавки, зокрема й прискорювачі вулканізації і вулканізуючі агенти, активатори вулканізації, модифікатори, стабілізатори (антиоксиданти), які в Україні імпортують або виробляють у недостат. кількості.
Через відсталі технології та зношене обладнання вітчизн. гумотех. вироби за своїми експлуатац. властивостями неконкурентоспроможні з аналогіч. імпорт. виробами. Для відродження підгалузі необхідно провести реконструкцію та модернізацію діючих підприємств з метою оновлення асортименту виробів, створення виробів із заданими властивостями, орієнтованих переважно на вітчизн. сировинну базу. Гол. наук. організаціями є НДІ «Еластик» (Київ) та НДКТІ еластомерних матеріалів і виробів (Дніпропетровськ).