ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Водогосподарський баланс

ВОДОГОСПОДА́РСЬКИЙ БАЛА́НС – кількісне зіставлення водних ресурсів та потреб у воді всіх галузей народного господарства певної території. При складанні В. б. визначають ресурси поверхн. і підзем. вод та оцінюють можливість задовольнити ними потреби водоспоживачів. В. б. у більшості випадків складають для умов середнього за водністю року та маловодних і дуже маловодних (відповідно 75 %- і 95 %-ю забезпеченістю) років. Прибуткову частину В. б. встановлюють за даними гідрометрич. спостережень та їх узагальнень у вигляді карт стоку та ін., витратну частину – на основі оцінки водоспоживання всіма галузями нар. господарства, враховуючи при цьому витрати на випаровування і фільтрацію. За призначенням В. б. поділяють на оперативні, пов’язані з використанням водних ресурсів на діючих водогосп. об’єктах; В. б., що складають при проектуванні гідротех. споруд і використовують для оцінки екон. ефекту щодо намічених заходів; перспективні В. б. окремих басейнів річок, екон. р-нів тощо для розв’язання планово-екон. проблем і завдань використання та охорони водних ресурсів. Водні ресурси України розміщені на її тер. нерівномірно, що зумовлює необхідність проведення заходів для регулювання В. б. та перекидання води у малозабезпечені р-ни. З метою регулювання стоку для забезпечення водою різних галузей економіки в Україні в різні роки побудовано 1153 водосховища (крім великих на Дніпрі і Дністрі) та майже 28 тис. ставків.

А. В. Яцик

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Водогосподарський баланс / А. В. Яцик // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-27332

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

5-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

27332

Кількість переглядів цього року:

4

Схожі статті

Могила-Гончариха
Світ-суспільство-культура  | Том 21 | 2019
Л. Б. Поліщук
Малороссійскій родословникъ
Світ-суспільство-культура  | Том 19 | 2018
О. О. Ковалевська
Базиліка святої Софії
Світ-суспільство-культура  | Том 2 | 2003
А. Баб’як

Нагору