ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Водоспад

ВОДОСПА́Д – падіння води в річці у місцях різкої зміни висоти її дна з утворенням одного чи кількох уступів. В. характерні для гір. річок, проте бувають і на рівнинних. Якщо річка тече по місцевості, складеній послідовно твердими, міцними і крихкими, м’якими породами, то вона врізається в останні швидше, ніж у стійкі. В результаті у руслі виникають уступи, з яких і падає водний потік. Розрізняють кілька типів В.: ніаґарський – вода падає широким потоком; каскадний – вода падає по кількох уступах відносно вузьким струменем з великої висоти; карельський, або падун, – вода падає крутим скелястим річищем на значну відстань. Найвищі у світі В.: Анхель – вис. падіння води 1054 м (р. Чурун, Венесуела), Туґеля – 933 м (р. Туґеля, ПАР), Іосимітський – 727,5 м (р. Мерсед, США). В Україні найбільший В. – Учансу – 98,5 м (Кримські гори), в Росії – Ілля Муромець – 141 м (Курильські о-ви). В. на річках перешкоджають судноплавству і лісосплаву, але річки з великим падінням води на коротких ділянках є дуже зручними для будівництва ГЕС.

А. В. Яцик

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Водоспад / А. В. Яцик // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-27345. – Останнє поновлення : 1 січ. 2023.

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

5-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2023-01-01

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Водойми

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

27345

Кількість переглядів цього року:

9

Схожі статті

Дерекойка
Водойми  | Том 7 | 2007
А. М. Оліферов
Каратуль
Водойми  | Том 12 | 2012
В. В. Гребінь
Гнилоп'ять
Водойми  | Том 5 | 2006
М. Ю. Костриця

Нагору