ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Гайдамаки

ГАЙДАМА́КИ У 18 ст. Г. називали повстанців проти польс. магнатів і шляхти на Правобереж. Україні. Після утворення УЦР і проголошення УНР 22 листопада 1917 ген. секретар у військ. справах С. Петлюра видав наказ про повну українізацію військ Пд.-Зх. і Румун. фронтів, а також запасних полків гарнізонів, розташ. на території України, і формування з них гайдамац. куренів (із залученням добровольців). Перші курені Г. виникли в містах Умань і Олександрівськ (нині Запоріжжя), коші — в Одесі та м. Катеринослав (нині Дніпропетровськ). На поч. листопада 1917 укр. старшини і солдати 1-го піхот. Фінлянд. полку створили Гайдамац. курінь під командуванням сотника Пустовіта, до якого згодом приєднались українці з ін. частин Пн. фронту (загалом бл. 2000 осіб). Пробиваючись з боями в Україну через Білорусь, Г. здобули м. Гомель. У січні 1918 рештки куреня дійшли до Києва і приєднались до 1-го Укр. козачого полку ім. гетьмана Б. Хмельницького. В грудні 1917 — січні 1918 з окремих гайдамац. частин було сформовано два великі з’єднання — Гайдамацький кіш Слобідської України і Гайдамацький кінний полк ім. кошового К. Гордієнка. Закріпившись як власна назва фактично лише за цими підрозділами, термін «Г.» поширився як заг. назва укр. вояків, особливо серед їхніх супротивників. У лютому 1918 гайдамац. частини ввійшли до складу регуляр. укр. армії.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Том ЕСУ:
5
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
28207
Вплив статті на популяризацію знань:
126
Бібліографічний опис:

Гайдамаки / В. П. Капелюшний // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-28207.

Haidamaky / V. P. Kapeliushnyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at: https://esu.com.ua/article-28207.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору