ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Галлея комета

ГАЛЛЕ́Я КОМЕ́ТА – мале тіло Сонячної системи; перша комета, для якої обчислено орбіту, періодичність появи поблизу Сонця, а також досліджено ядро. Обчислення орбіти здійснив Е. Галлей, опублікувавши їх 1705 у праці «A Synopsis of the Astronomy of Comets», де зазначив, що яскраві комети 1531, 1607 і 1682 є насправді однією кометою з періодом обертання на орбіті бл. 76 років. Хроніки та літописи свідчать про спостереження Г. к. від 466 р. до н. е. До появи Г. к. 1986 була розроблена міжнародна програма спостережень її з поверхні Землі та з Космосу, у березні побл. комети пролетіли 6 автоматичних міжпланетних станцій: «Вега-1» і «Вега-2» (СРСР; див. «Вега»), «Giotto» (Європейське космічне агентство), «Суїсей» і «Сакігаке» (Японія) та «ІСЕ» (США), – досліджено ядро, атмосферу, іоносферу комети і її взаємодію з сонячним вітром. Ядро комети – монолітне тіло неправильної форми, діаметр 7,5–14 км, маса 1011 кг, основна складова – вода; період обертання навколо осі 53 год. Під час наближення до Сонця з поверхні ядра активно виділяються пил і газ.

А. О. Корсунь

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Галлея комета / А. О. Корсунь // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-28449

Том ЕСУ:

5-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

28449

Кількість переглядів цього року:

249

Схожі статті

Венера
Всесвіт  | Том 4 | 2005
І. Б. Вавилова
Комети
Всесвіт  | Том 14 | 2023
К. І. Чурюмов

Нагору