ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Вулканічно-Карпатська фізико-географічна область

ВУЛКАНІ́ЧНО-КАРПА́ТСЬКА ФІ́ЗИКО-ГЕОГРАФІ́ЧНА О́БЛАСТЬ – частина Карпатської гірської країни (Українських Карпат) в межах Закарпатської області. У її складі – Вулканічний хребет, Іршавська улоговина, Верхньотисинська улоговина, Березне-Ліпшанська долина. У геоструктур. відношенні пов’язана з Вигорлат-Гутин. структурно-фаціальною зоною. Для області характерний помірно теплий і вологий клімат. У рослин. покриві переважають дубово-букові, буково-дубові (зокрема зі співдомінуванням дуба скельного) й букові ліси, що ростуть на буроземах і буроземно-підзолистих ґрунтах. За геоботан. районуванням належить до Закарп. передгірного округу Сх.-карпат. гір. провінції Центр.-європ. провінції Європ. широколистянолісової області. За флорист. районуванням охоплює р-ни Вулкан. Карпат і Закарп. передгір’я. У ландшафт. структурі області переважають низько- та середньогірські хребти. Долинно-терасові місцевості характерні для долин річок Уж, Латориця, Боржава й Тиса. У межах Іршав. улоговини та Березне-Ліпшан. долини переважає улоговинно-терасовий тип місцевості. Своєрідні природно-територ. комплекси сформувалися у Верхньотисин. улоговині, де наявні пологосхилові низькогір’я, солянокарстові та низькогірно-горбисті місцевості. Область поділяють на 5 фізико-геогр. р-нів. Розвинене с.-г. природокористування (виноградарство, садівництво, городництво, вирощування тех. культур тощо). У межах області – філії Карпатського біосферного заповідника, а також низка заказників і пам’яток природи.

О. О. Кагало

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Вулканічно-Карпатська фізико-географічна область / О. О. Кагало // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-30107

Том ЕСУ:

5-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

30107

Кількість переглядів цього року:

143

Схожі статті

Каратау
Ландшафти  | Том 12 | 2012
О. В. Єна
Пікуй
Ландшафти  | 2023
І. П. Ковальчук
Маміна
Ландшафти  | Том 19 | 2018
В. М. Дублянський

Нагору