ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Коньякський вік і ярус

КОНЬЯ́КСЬКИЙ ВІК І Я́РУС (від назви м. Коньяк у Франції, де виділено й описано стратотип ярусу) – третій вік пізньокрейдової епохи крейдового періоду та відклади, що утворилися в той час. Коньяк. ярус (К. я.) встановлений 1857 франц. геологом А. Коканом. Коньяк. вік (К. в.) тривав 85,8–88,6 млн р. тому. К. я. поділяється на нижній і верх. під’яруси. Нижній міс­­тить амоніт. зони Peroniceras tri­­gorsatum (знизу) та Gauthieri­ce­­ras margae, у верх. виділяють одну зону – Paratexanites ser­ra­tomarginatus. В Україні відклади К. я. виявлено у Дніпров.-Донец. і Причорномор. западинах, на Волино-Поділлі, в Криму та Карпатах. У Дніпров.-Донец. за­падині типові коньяк. від­­клади представлені писал. крей­дою з рідкими конкреціями чор­но­го кременю. Потуж. К. я. там місцями сягає 100–110 м. На окраїнах Донбасу серед коньяк. відкладів – крейда, крейдоподібні мергелі з кременистими стяжіннями та багатою макро- і мікрофауною. У Криму поширені білі та світло-сірі, місцями крейдоподібні вапняки, схожі з вапняками верх. турону. Їхня по­­туж. 25 м. Коньяк. відклади Рівнин. Криму залягають на знач. глибинах. У числен. свердловинах там розкриті відклади К. я. потуж. 45–95 м представлені кременистими вапняками з про­­верстками глин і включеннями кристалів піриту. За фауною фо­­рамініфер у Рівнин. Криму виділяють зони Globotruncana coro­nata (нижня) та Globotruncana primitivа. Коньяк. відклади Причорномор. западини мають обмежене поширення. На Зх. При­чорномор’ї трапляються біла та сірувато-біла писал. крейда, рід­ше крейдоподібні мергелі потуж. від 0 до 40–70 м. На Сх. Причор­номор’ї коньяк. відклади представлені переважно піскуватими та піщано-глинистими крихкими вапняками, крейдою потуж. 30–35 м, знайдені типові форамініфери К. в. Серед відкладів К. я. на Волино-Поділлі – вапняки, крейдоподібні мергелі потуж. 40–60 м. Також виявлені іноцерами Inoceramus wan­dereri, Inoceramus crasus та ін. Найбільше обґрунтовано наявність відкладів К. я. у Карпатах. У Скиб. зоні, де переважає середньоритміч. піскуватий фліш, виявлені форамініфери К. в. Glo­­botruncana angusticarinata Gand., Globotruncana сoronata Bolli, Glo­botruncana lineana Orb., а також поодинокі Inoceramus koeneni Müll. Коньяк. відклади у Карпатах залягають у верх. частині нижньострий. підсвіти, потуж. якої сягає 125–150 м. Див. також Крей­довий період і крейдова система, Мезозойська ера і група.

Літ.: Стратиграфія УРСР. Т. 8. Крей­да. К., 1971; Стратиграфічні схеми фане­розою і докембрію України. К., 1993; I. G. Ogg, G. Ogg, F. M. Gradstein. The con­­cise Geologic Time Scale. Cambridge, 2008.

М. М. Іванік

Рекомендована література

  1. Стратиграфія УРСР. Т. 8. Крей­да. К., 1971;Google Scholar
  2. Стратиграфічні схеми фане­розою і докембрію України. К., 1993;Google Scholar
  3. I. G. Ogg, G. Ogg, F. M. Gradstein. The con­­cise Geologic Time Scale. Cambridge, 2008.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Коньякський вік і ярус / М. М. Іванік // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-3281

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

14-й

Дата виходу друком тому:

2014

Дата останньої редакції статті:

2014

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

3281

Кількість переглядів цього року:

1

Схожі статті

Наутілус
Світ-суспільство-культура  | Том 22 | 2020
О. Д. Луцик
Конечний
Світ-суспільство-культура  | Том 14 | 2014
М. І. Мушинка
Золоті ворота
Світ-суспільство-культура  | Том 10 | 2010
І. М. Бабенко

Нагору