ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Верхній Рогачик

ВЕ́РХНІЙ РОГА́ЧИК (Казенне) — селище міського типу Херсонської області, райцентр. Центр селищ. ради, якій підпорядковані села Вишневе, Зоря, Леніне і Трудовик. Знаходиться за 40 км від залізнич. ст. Сірогози та за 220 км від обл. центру. Має автобусне сполучення з містами Херсон, Запоріжжя та з насел. пунктами р-ну. Площа 20,03 км2. Насел. 6810 осіб (2001, складає 89,8 % до 1989), переважна більшість — українці. Археол. пам’ятки, відкриті на тер. с-ща, свідчать про давнє перебування людини в цій місцевості. В одному з курганів виявлено скіф. поховання 4 ст. до н. е., знайдено також «кам’яні баби» кочівників 11–13 ст. В. Р. виник у верхів’ї р. Рогачик (нині не існує), від якої дістав назву, на Чумацькому шляху. Засн. 1786. На той час у с-щі проживало 902 жителі. Щоб швидше заселити край, уряд звільняв переселенців на 3 р. від платежів, рекрут. та ін. повинностей, наділяв їх землею до 15 десятин на душу чол. статі. Це сприяло тому, що на поч. 19 ст. село інтенсивно заселялося. Під час Крим. війни 1853–56 В. Р. став одним із етапних пунктів на шляху просування рос. військ на Крим. п-ів для оборони Севастополя. Наприкінці 1905 у В. Р. та навколиш. селах почалися селян. виступи, які були придушені. Значна частина насел. В. Р. була зайнята в торгівлі й промисловості. У с-щі налічувалося бл. 40 невеликих торг. підприємств, було кілька газогенератор. млинів і маслобоєнь, 22 гончарні, горілчаний і 2 цегельно-черепичні заводи. Від 1923 В. Р. — райцентр. Жит. с-ща потерпали від голодомору 1932–33 рр. Від 15 вересня 1941 до 8 лютого 1944 — під нім.-фашист. окупацією, під час якої окупанти закатували 187 жителів с-ща та вивезли на роботи до Німеччини понад 350 осіб молоді. Від 1967 — смт. Гол. пром. підприємства: ВАТи — «Верхньорогачиц. маслозавод», «Верхньорогачиц. харчосмакова ф-ка», «Україна» (комбікорм. завод), «Верхньорогачиц. автотранспортне підприємство». У с-щі — 2 заг.-осв. школи, дитсадок, гімназія гуманітарно-естет. профілю; рай. Будинок культури, 3 клуби, б-ка; центр. лікарня, фельдшер.-акушер. пункт; відділ. 3-х банків. Виходить г. «Рідний край». Реліг. громади: УПЦ МП, адвентистів сьомого дня. На тер. с-ща встановлено мемор. комплекс на честь воїнів, які загинули у роки 2-ї світової війни, та пам’ятник на честь 150-річчя заснування В. Р. Серед видат. уродженців — художник Г. Беркович, актор А. Подорожко.

Рекомендована література

  1. Коваль А. Походження назв поселень України // УМЛ. 1999. № 13.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Населені пункти
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
33662
Вплив статті на популяризацію знань:
111
Бібліографічний опис:

Верхній Рогачик / В. Я. Білявцев // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-33662.

Verkhnii Rohachyk / V. Ya. Biliavtsev // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-33662.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору