ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Військова прокуратура

ВІЙСЬКО́ВА ПРОКУРАТУ́РА  — орган, що здійснює нагляд за дотриманням законів у збройних силах та інших військових формуваннях. За рад. часів існувала Гол. військ. прокуратура, яка входила в єдину систему Прокуратури СРСР і діяла у ЗС СРСР. Її очолював Гол. військ. прокурор, призначуваний за поданням Ген. прокурора СРСР Президією ВР СРСР на 5 р. До складу Гол. військ. прокуратури входили В. п. видів ЗС СРСР, військ. округів, округів ППО, груп військ, флотів, армій, флотилій, з’єднань, гарнізонів і прирівняних до них. На тер. УРСР функціонували В. п. Київ., Прикарпат. і Одес. військ. округів, Чорномор. флоту (на правах прокуратури військ. округу), армій, гарнізонів і прирівняні до них.

Після здобуття Україною незалежності 1991 розпочався процес створення органів прокуратури самост. держави. 1 грудня 1991 ВР України прийняла Закон «Про прокуратуру», 30 січня 1992 — Постанову «Про підпорядкування військових прокуратур», згідно з якою усі В. п. від 1 лютого 1992 підпорядковувались Ген. прокуратурі України. 6 лютого 1992 у структурі Ген. прокуратури України створ. Упр. нагляду за додержанням законів у ЗС України та в оборон. промисловості, на яке покладались функції керівництва й контролю за діяльністю В. п. 31 серпня 1995 воно реорганізоване у Гол. упр. військ. прокуратур, а 30 липня 2004, після низки перейменувань, — у Гол. упр. нагляду за додержанням законів у ЗС України та ін. військ. формуваннях, яке діє понині. На базі прокуратур військ. округів створ. В. п. Центр. (Київ), Зх. (Львів) і Пд. регіонів (Одеса), а на базі В. п. Чорномор. флоту — Військ.-мор. сил України. В. п. видів військ і армій були ліквідовані, натомість створ. В. п. гарнізонів. Кер-во В. п. здійснює Ген. прокурор України як безпосередньо, так і через свого заст. (згідно з розподілом обов’язків) та нач. Гол. упр. нагляду за додержанням законів у ЗС України та ін. військ. формуваннях. Військ. прокурори регіонів та гарнізонів, а також прокурор Військ.-мор. сил. України призначаються Ген. прокурором України строком на 5 р. Свої повноваження В. п. здійснюють незалежно від будь-яких органів держ. влади і військ. упр., військ. посадових осіб, органів місц. самоврядування. Вони забезпечують законність і правопорядок у ЗС України та ін. військ. формуваннях, охорону від посягань на боєздатність й боєготовність ЗС України, права і свободи військовослужбовців, робітників, службовців ЗС України та ін. військ. формувань.

Військ. прокурори здійснюють: нагляд за додержанням законів та ін. нормативно-правових актів усіма органами військ. упр., військ. частинами, установами, навч. закладами, посадовими особами і громадянами під час виконання ними служб. обов’язків; за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство; підтримують держ. обвинувачення в судах по кримінал. справах, які розслідувались слідчими військ. прокуратур; виконують представниц. функції у судах по захисту інтересів військовослужбовців, військ. частин, установ, військ.-навч. закладів, організацій і підприємств; нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінал. справах, дотримання чинного законодавства на гауптвахтах та ін. місцях утримання.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2005
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Військо і зброя
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
34462
Вплив статті на популяризацію знань:
868
Бібліографічний опис:

Військова прокуратура / О. І. Шинальський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-34462.

Viiskova prokuratura / O. I. Shynalskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005. – Available at: https://esu.com.ua/article-34462.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору