ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Бойовище

БОЙОВИ́ЩЕ  — форма воєнних дій оперативно-тактичного рівня і складова частина операції оперативного об’єднання. Б. не є осн. формою воєн. дій і являє собою сукупність узгоджених за метою, завданнями, місцем і часом найбільш напружених боїв, що проводяться за єдиним замислом і планом з метою виконання оперативно-тактич. завдань. У межах однієї операції може бути кілька послідов. або одночас. Б. Осн. види Б.: заг.-військ., протиповітр., повітр. і морське. Заг.-військ. Б. може бути наступал., оборон. і зустрічним. Заг.- військ. Б. — сукупність узгоджених найбільш напружених заг.-військ. боїв. Буває наступал., оборон. і зустрічним. Інші зазначені види Б. є сукупністю узгоджених найбільш напружених повітр., протиповітр., мор. боїв. До поч. 20 ст. Б. відносили до осн. форми воєн. дій, де вирішувалася доля зброй. боротьби та війни в цілому. Б. поділялося на два типи (ген. й часткове) й ототожнювалося з поняттями «бій» і «битва» (Полтавське Б. 1709, Б. при Кунерсдорфі 1759, Аустерлицьке Б. 1805). У Київ. Русі подібні Б. називалися побоїщем (Льодове, Мамаєве) або битвою (Невська, Куликівська). Прикладом сучас. розуміння Б. є танкове зустрічне Б. під Прохорівкою в Курській битві (12 липня — 23 серпня 1943). Нині Б. може виникати в ході ведення оператив. об’єднанням наступал. операції під час прориву тактич. смуги оборони в напрямках гол. та ін. ударів чи оборон. операції — знищення угруповання противника, що вклинилося, особливо в момент контрудару та в ін. випадках, коли необхідне зосередження зусиль.

Укр. школа воєн. мистецтва розглядає Б. в оборон. операції як сукупність найбільш напружених оборон. боїв з’єднань 1-го ешелону в напрямку вклинення противника та наступал. бою з’єднання 2-го ешелону оператив. об’єднання з метою розгрому противника, який вклинився, а в наступал. операції — як сукупність найбільш напружених наступал. боїв з’єднань 1-го ешелону в напрямках гол. та ін. ударів оператив. об’єднання, що проводяться з метою подолання тактич. зони оборони.

Рекомендована література

  1. Гончарук М. Зустрічні битви і бойовища в сучасних умовах // Тр. Нац. академії оборони. К., 1999. № 13;
  2. Його ж. Битви і бойовища — що це ? // Там само. № 17.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2004
Том ЕСУ:
3
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Військо і зброя
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
36155
Вплив статті на популяризацію знань:
74
Бібліографічний опис:

Бойовище / М. Г. Гончарук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2004. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-36155.

Boiovyshche / M. H. Honcharuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2004. – Available at: https://esu.com.ua/article-36155.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору