Космічне сміття
КОСМІ́ЧНЕ СМІТТЯ́ — залишки космічних об’єктів, що відпрацювали свій цикл і використали ресурс, але залишились у космосі, оскільки їхнє повернення на Землю чи знищення економічно неефективні або технічно неможливі. За даними Міжнар. академії астронавтики, за 40 р. розвитку світ. космонавтики у косміч. простір запущено понад 8600 об’єктів. З них у космосі нині виконують корисні функції, що відповідають їхньому цільовому призначенню, бл. 500 об’єктів. Частину відпрацьов. об’єктів повертають на Землю, спалюють у навколозем. атмосфері чи затоплюють в океані; ін. частину виводять із навколозем. орбіти, але залишають у космосі, внаслідок чого вона перетворюється на К. с.
Для обліку об’єктів К. с. створ. спец. каталоги, до яких заносять облік. дані, отримані за допомогою вимірювань або відстежування параметрів «засміченості» орбіт: Каталог Косміч. командування США і Каталог спостережуваних косміч. об’єктів РФ. Стосовно відпрацьов. косміч. об’єктів, що повертаються на Землю, діє еколого-правовий статус, заг. для небезпеч. для довкілля об’єктів — екол. вплив таких об’єктів прирівнюють до впливів ін. небезпеч. об’єктів на Землі та врегульовують на заг. засадах міжнар. і нац. екол. права. Застосування тих чи ін. норм цього права залежить від сфери поширення негатив. впливу відповід. об’єкта (у межах нац. юрисдикції держави, що здійснила запуск, чи поза такими межами).
Донині ні міжнар. екол., ні міжнар. космічне право практично не регулюють питань безпеч. знищення відповід. об’єктів шляхом спалювання або затоплення. Для косміч. середовища найбільшу загрозу становлять фрагменти К. с., що перешкоджають нормал. функціонуванню діючих косміч. об’єктів. Проблеми поводження з ними є предметом обговорення Комітету ООН з питань дослідж. й використання мирного косміч. простору. Для опрацювання комплексу проблем, пов’язаних із К. с., створ. Міжагент. комітет із косміч. сміття, активну участь у роботі якого бере НКАУ. Комітет розробив проект документа «Керівні принципи щодо зменшення засмічення космічного простору». Актуал. залишаються питання стосовно врегулювання косміч. руху, пов’язані з засміченням навколозем. простору, необхідності обліку об’єктів К. с. і способів ідентифікації держави реєстрації у разі спричинення шкоди такими об’єктами. Важливим залишається також вирішення питання поширення права власності держави запуску на К. с., зокрема на супутники, що відпрацювали свій ресурс, верхні ступ. ракет-носіїв тощо.
Н. Р. Малишева