ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Бандерівці

«БАНДЕ́РІВЦІ» – неофіційна назва членів революційної фракції ОУН та їхніх однодумців і прихильників. Входили представники молодшого покоління ОУН, яке сформувалося на укр. землях у боротьбі проти польс. влади, прихильники найрадикальніших методів боротьби за Укр. самостійну соборну державу. Походить від прізвища лідера цієї організації С. Бандери. Під час нац.-визв. змагань 40–50-х рр. «Б.» виявили героїзм і самопосвяту в боротьбі за незалежність України, що межували з фанатизмом. Назва «Б.» стала на зх.-укр. землях синонімом незламності й активності укр. патріотів. Про «Б.» складено сотні повстанських пісень нар. і літ. походження. За рад. часів «Б.» називали всіх представників укр. націоналіст. підпілля. Рад. пропаганда не гребувала ніякими засобами, щоб надати назві «Б.» вкрай негативного емоц. й політ. забарвлення. На побут. рівні шовіністичне міщанство вживало означення «Б.» стосовно всіх національно свідомих українців, а в ширшому плані – всього укр. населення Зх. України. Однак спроби окупаційних режимів (рос., нім., польс.), їхніх сателітів і колаборантів надати слову «Б.» негативного змісту серед національно свідомого українства не сприймалися. Непоодинокі рішучі прихильники незалежності народів Середньої Азії і Кавказу також називали себе азерб., туркестан., узб., чечен. «Б.». Так називають також членів Закордонних Частин ОУН, на відміну від «мельниківців» та «двійкарів».

Літ.: Полтава Петро. Хто такі бандерівці та за що вони борються. Л., 1950; Мірчук П. Революційний змаг за УССД: Хто такі «бандерівці», «мельниківці», «двійкарі». Т. 1–2. Нью-Йорк; Торонто; Лондон, 1985; 1986; Дем’ян Г. Степан Бандера в українському пісенному фольклорі // Укр. проблеми. 1995. № 2; Його ж. Повстанський мартиролог // Сколівщина. Л., 1996; Мечник-Мудрик С. ОУН в Україні і за кордоном під проводом С. Бандери. Л., 1997; Кентій А. В. Нарис історії ОУН. К., 1998; Стецько С. З ідеями Степана Бандери за його життя і по смерті // Шлях перемоги. 1999, 28 квіт.; Дем’ян Г. Бандерівці. Кн. 1. К., 2000.

О. П. Стасюк, Г. В. Дем’ян

Рекомендована література

  1. Полтава Петро. Хто такі бандерівці та за що вони борються. Л., 1950;
  2. Мірчук П. Революційний змаг за УССД: Хто такі «бандерівці», «мельниківці», «двійкарі». Т. 1–2. Нью-Йорк; Торонто; Лондон, 1985;
  3. 1986;
  4. Дем’ян Г. Степан Бандера в українському пісенному фольклорі // Укр. проблеми. 1995. № 2;
  5. Його ж. Повстанський мартиролог // Сколівщина. Л., 1996;
  6. Мечник-Мудрик С. ОУН в Україні і за кордоном під проводом С. Бандери. Л., 1997;
  7. Кентій А. В. Нарис історії ОУН. К., 1998;
  8. Стецько С. З ідеями Степана Бандери за його життя і по смерті // Шлях перемоги. 1999, 28 квіт.;
  9. Дем’ян Г. Бандерівці. Кн. 1. К., 2000.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Бандерівці / О. П. Стасюк, Г. В. Дем’ян // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-40251

Том ЕСУ:

2-й

Дата виходу друком тому:

2003

Дата останньої редакції статті:

2003

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

40251

Кількість переглядів цього року:

162

Схожі статті

Народній голос
Політика  | Том 22 | 2020
О. Р. Дроздовська
Край Кам'янецький
Політика  | Том 15 | 2014
М. І. Красуцький
Дубравлаг
Політика  | Том 8 | 2008
В. В. Овсієнко

Нагору