ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Автрамат

«АВТРАМА́Т» – підприємство з виробництва поршнів до різних двигунів, відливок з алюмінієвих сплавів і гільз циліндрів двигунів внутрішнього згоряння. Розташ. у Харкові. Засн. 1930 як завод «Поршень», який згодом перетворений у ВО «Харківтракторозапчастини». Від 1992 – ВАТ «А.» з колект. формою власності. Здійснює виробництво поршнів різних конструкцій для карбюратор. і дизел. двигунів. Зовн. поверхня поршня на вимогу замовника може мати різні покриття: хім. олов’янування, хім. фосфатацію, нанесення спец. графіто-дисульфіто-молібден. покриттів. Технол. оснащення і наявність засобів вимірювання дозволяють виробляти поршні з потріб. ваговими параметрами і селектив. розбивкою за розмірами зовн. діаметра і пальцевого отвору. Нині сумар. випуск поршнів складає 3 млн од. на рік, з них поршнів до автомобілів ВАЗ усіх найменувань – бл. 1,5 млн од. на рік. Виготовляє також колеса для турбокомпресорів із алюмін. і жаростійких сплавів (від 1990), занурювальні штангові насоси для нафтоперероб. промисловості (від 1994), малогабаритні ДВЗ для засобів малої механізації та ін. Здійснюється збір алюмін. лому і його переробка для влас. потреб, а також для виробництва і реалізації товарних алюмін. сплавів. Створено виробництво з ремонту і відновлення дизел. двигунів потуж. 60–250 к. с. різних типів. Освоюється виробництво турбокомпресорів ДВЗ, занурюв. центробіж. насосів для видобутку нафти, ремонту і відновлення с.-г. техніки, малогабарит. ДВЗ і засобів механізації на їх основі, дизел. двигунів серії D-08 потуж. 100–280 к. с. і об’ємом виробництва – 10 тис. од. на рік у рамках створеного укр.-нім. СП «U-MAN». Оснащення ливар. виробництва (газові відбивальні і електричні індукц. печі; потужність ливар. відділення перевищує 10 тис. т литва на рік) дозволяє виробляти відливку заготівок з різних стандарт. алюмін. сплавів або виробляти сплав самостійно на вимогу замовника. У складі ливар. цеху створено дільницю з переробки алюмін. лому і виробництва товар. сплавів в об’ємі до 300 т на місяць. Ливарне обладнання дозволяє виробляти відливку поршнів будь-яких конструкцій масою 0,2–3 кг, на індивід. кокільних установках можливості відливки поршнів за масою не обмежені. Інші корпусні відливки деталей двигунів з алюмін. сплавів (масою 0,1–36 кг) відливаються в кокіль. Підпр-во виробляє на рік 300 тис. пар коліс турбоком-пресорів; 100 тис. гільз циліндрів; 1 тис. штангових насосів. 1999 товар. продукції вироблено на суму 46 млн грн. Ремонт і відновлення двигунів здійснює спеціально створене дочірнє підприємство «Автрамат-двигун», яке ремонтує всі двигуни серії СМД, ЯМЗ і ММЗ (200 од. на рік).

М. А. Куцин

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Автрамат / М. А. Куцин // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-42490

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2001

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

42490

Кількість переглядів цього року:

3

Схожі статті

Методика
Підприємcтва  | Том 20 | 2018
Г. А. Вишняк
Ажіо
Підприємcтва  | Том 1 | 2001
Л. О. Запорожченко
Єнакіївський металургійний завод
Підприємcтва  | Том 9 | 2009
І. П. Заря

Нагору