ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Аддикція

АДДИ́КЦІЯ (лат. addictus, англ. addiction – схильність, згубна звичка) – один із найпоширеніших видів наркологічних розладів. Стан фіз. і психол. залежності, що розвивається внаслідок звикання до тих чи iн. зовн. агентiв (А. до хiм. речовин, їжi, азарт. iгор та розваг тощо). Описано також сексуальну А. і А. до Інтернету. Сучас. розуміння А. як залежності виникло порівняно недавно: до кін. 19 ст. А. асоціювалась з добровіл. діями і сприймалася здебільшого як позитив. явище, а саме слово взагалі не пов’язувалося з наркотиками. А. – це залежність особи від певного роду занять, що виявляється у прагненні її до повторення чи продовження їх, незважаючи на очевидні ознаки шкідливості цього для неї чи оточення. Суттєву роль у виникненні А. відіграють психол. причини, особливості оточення і характер стосунків з ним. Стан, викликаний А., досить часто потребує лікування чи психол. корекції.

Лікування А. здійснюється в межах комплексних лікув.-реабілітац. програм біопсихосоціальної спрямованості. А. підвищує ризик антисуспільних дій, оскільки у аддиктив. стані в людини послаблюється контроль за власною поведінкою. Нове, вужче значення А. впровадили у Великій Британії прихильники руху «Тверезість» і деякі авторитетні медики та фармацевти. Три аспекти, що визначили його теперішнє вузьке вживання, поєднали поняття «А.» з наркотиками, алкоголем та хворобами, ідентифікувавши його з дедалі більшою залежністю від ліків та з симптомами виходу з уживання наркотиків чи алкоголю. Сучасна наука визначає А. як непереборний потяг до одного з низки зовн. агентів та послаблений контроль за використанням (вживанням) цього агента, незважаючи на відомі небезпечні наслідки. А. характеризується стурбованістю з приводу доступності (можливості придбання) зовн. агента, непереборним бажанням його застосовувати, схильністю до рецидивів, втратою контролю і запереченням існування самої проблеми.

Літ.: L. S. Fridman, N. F. Flemin, D. H. Roberts, S. E. Hyman. Source Book of Substance Abuse and Addiction. New York, 1996; Алкоголь і наркотики в Україні: 2000 рік. К., 2000.

А. М. Вiєвський

Рекомендована література

  1. L. S. Fridman, N. F. Flemin, D. H. Roberts, S. E. Hyman. Source Book of Substance Abuse and Addiction. New York, 1996;
  2. Алкоголь і наркотики в Україні: 2000 рік. К., 2000.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Аддикція / А. М. Вiєвський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-42652

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2001

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

42652

Кількість переглядів цього року:

29

Схожі статті

Патології хребта та суглобів Інститут імені М. Ситенка НАМНУ
Медицина і здоровʼя  | 2024
В. О. Танькут, І. В. Голубєва, М. Д. Рикун
Баротерапія
Медицина і здоровʼя  | Том 2 | 2003
Ю. В. Рум’янцев
Патології крові та трансфузійної медицини Інститут НАМНУ
Медицина і здоровʼя  | 2024
О. В. Стасишин

Нагору