ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Азбестоцементна промисловість

АЗБЕСТОЦЕМЕ́НТНА ПРОМИСЛО́ВІСТЬ  — галузь промисловості будівельних матеріалів, підприємства якої виготовляють різноманітні азбестоцементні вироби й конструкції. Азбестоцемент — один із найефективніших матеріалів для виготовлення різних буд. деталей і конструкцій, має високі фіз.-мех. показники, які досягаються шляхом дисперс. армування цемент. каменю тонкими волокнами азбесту. Міцність азбестоцементу при розтягуванні складає 100–200, а при вигинанні 150–300 кг/см2, ударна міцність — 1,5–3,0 гк/см2. Високі показники міцності дозволяють виготовляти із азбестоцементу вироби малої товщини, що, в свою чергу, дає можливість у кілька разів зменшити вагу буд. конструкцій і деталей порівняно з ін. матеріалами. Найпоширеніші види продукції А. п.: листові матеріали (шифер) для будівництва (покрівля, стінові огородження, акустична стеля тощо), труби товщиною 100–500 мм різного призначення (водопровідні, каналізаційні, що працюють у безнапірних трубопроводах і під тиском від 6 до 15 атм.); облиц. плитки, вентиляц. короби, електроізоляц. дошки, панелі для стін та ін. А. п. в Україні почала розвиватися від 1929, коли став до ладу шифер. завод у Краматорську. 1932 видав продукцію шифер. завод у Києві, 1950 — у Харкові, 1959 — у Амвросіївці завод з виробництва азбестоцем. труб, 1961 — у Запоріжжі, 1964 — у Здолбунові, 1968 — у Балаклії, 1974–75 — в Івано-Франківську. 1955 уперше в Україні у Києві став до ладу цех з виробництва азбестоцемент. труб потужністю 1770 км умов. труб на рік. Більшість підприємств А. п. України розташовані побл. цемент. заводів, що спрощує постачання сировини. Збільшення виробництва азбестоцемент. виробів здійснюється за рахунок оснащення підприємств більш потуж. устаткуванням, заміною вузьких двоциліндр. машин на трициліндрові. Замість малорозмір. покрівельних плиток пром-сть перейшла на виробництво ефективніших хвилястих листів. У 60–70-х рр. проведено ґрунтовну комплексну реконструкцію і модернізацію А. п., завдяки чому виробництво набуло сучас. тех. рівня — встановлено технол. лінії з виготовлення великорозмір. листів, механізовано процеси приготування азбестоцемент. маси, профілювання і стопування листів, доводки азбестоцем. труб, автоматизовано зріз накату з форматного барабана, проведено часткову автоматизацію виробництва. Нині А. п. України представлена підприємствами, роботу яких регулює концерн «Укрцемент». Вироб-вом шиферу займаються ВАТи «Азбодеревскло» (Київ), «Волинь» (м. Здолбунів), «Краматорський ЦШК-Пушка», «Харківський ЗІАМ»; шиферу і труб — ВАТи «Донцемент», «Івано-Франківськцемент», «Запорізький ЗАЦВ», «Балцем» (м. Балаклія). У територ. структурі А. п. виділяються — пд.-зх., де виробляється переважно шифер, та донецько-придніпр. центр, що спеціалізується на виготовленні труб, муфт. Динаміку виробництва осн. продукції А. п. в Україні подано у Табл.

Продукція А. п. широко використовується в нар. госп-ві України, частина її експортується в Румунію, Угорщину і Молдову, зокрема у 2000 експорт шиферу склав 123,9 млн умов. плиток і 28,7 км умов. труб. Осн. напрямки дальшого розвитку галузі пов’язані з упровадженням ресурсозберігальних та прогресив. технологій, що базуються на пошуках замінників азбесту, використанні відходів виробництва, досконаліших технол. режимів і машин, підвищення технол. рівня, культури виробництва, автоматизації керування технол. процесами і машинами, комп’ютеризації.

Рекомендована література

  1. Производство асбестоцементных изделий. Москва, 1962;
  2. Сатарин В. И., Акопян В. А. Асбестоцементная промышленность. Москва, 1962;
  3. Блох Г. С., Литвинов А. Н. Асбестоцементные материалы и конструкции и их эксплуатационные качества. Москва, 1964;
  4. Желдаков Ю. Н. Производство прогрессивных асбестоцементных изделий и конструкций. Москва, 1974;
  5. Нациевский Ю. Д., Хоменко В. П., Зайончковский Б. Ф. Эффективные строительные материалы. К., 1974;
  6. Комар А. Г. Строительные материалы и изделия. Москва, 1976;
  7. Берней И. И., Колбасов В. М. Технология асбестоцементных изделий. Москва, 1985.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
1
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Господарство
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
42753
Вплив статті на популяризацію знань:
96
Бібліографічний опис:

Азбестоцементна промисловість / Г. В. Погомій // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-42753.

Azbestotsementna promyslovist / H. V. Pohomii // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2001, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-42753.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору