ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Апарат книги

АПАРА́Т КНИ́ГИ – додаткові тексти, що включаються до видання з метою створення зручних умов для користування нею (довідково-допоміжний апарат) та для кращого розуміння змісту (науково-довідковий апарат). Гол. призначення А. к. – допомогти читачеві швидше й повніше одержати необхідну інформацію. До довідково-допоміж. А. к. належать: зміст (оглав), що дає уявлення про зміст книги та її склад, а також допомагає читачеві знаходити потрібні розділи та підрозділи; покажчики, що допомагають читачеві розшукувати все, що є у виданні про певний предмет (предмет. покажчик), людину (імен. покажчик), ілюстрацію (список ілюстрацій) або таблицю (покажчик таблиць), відомості про геогр. назви (покажчик геогр. назв); колонтитули, що інформують про зміст сторінки; анотація і реферат, які допомагають при виборі книги в б-ці чи книгарні. До наук.-довідк. апарату входять: вступна стаття, де розповідається про життя і творчість автора або характеризується його твір, що допомагає читачеві розібратися в тонкощах і складнощах змісту, попереджає про автор. помилки та неточності; передмова автора, ред., видавця, де йдеться про джерела дослідж. та особливості написання твору, його відношення до близьких та поперед. аналог. видань, вихідні позиції автора; післямова, яка за змістом та призначенням відповідає, як правило, вступ. статті, але пишеться з урахуванням того, що читач уже прочитав саму працю; коментар, що дає тлумачення твору в цілому і тим його місцям, які можуть бути незрозумілі читачеві, або для яких характерні певні особливості; примітки, що пояснюють застарілі терміни, подають короткі відомості про персоналії, містять переклад іншомов. текстів, виразів, слів, указують на автор. неточності; бібліогр. посилання (описи джерел цитувань, запозичень і т. п., які дають змогу читачеві судити про джерела, використані автором, і звертатися до них для уточнень) та прикнижкові бібліогр. покажчики (систематиз. списки видань на тему книги, які допомагають читачеві звернутися до літ-ри, що поглиблює знання про предмет, якому присвяч. видання).

Літ.: Алехина Е. М., Западов А. В. Аппарат книги. Москва, 1957; Краткий справочник книголюба. Москва, 1976; Энциклопедия книжного дела. Москва, 1998.

Г. І. Ковальчук

Рекомендована література

  1. Алехина Е. М., Западов А. В. Аппарат книги. Москва, 1957;
  2. Краткий справочник книголюба. Москва, 1976;
  3. Энциклопедия книжного дела. Москва, 1998.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Апарат книги / Г. І. Ковальчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-43089

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2001

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

43089

Кількість переглядів цього року:

86

Схожі статті

Мікробіологів України Товариство ім. С. Виноградського
Світ-суспільство-культура  | Том 21 | 2019
Б. П. Мацелюх
Кіногазета
Світ-суспільство-культура  | Том 13 | 2013
Л. М. Гутник
Наш голос
Світ-суспільство-культура  | Том 22 | 2020
В. І. Антофійчук

Нагору